more_horiz
Wiadomości

Imigranci forsują polską granicę przy pomocy drabiny? Rzecznik SG dementuje

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 15:07
W internecie pojawiło się nagranie pokazujące grupę mężczyzn forsujących wysoki płot przy pomocy drabiny. Komentarze sugerują, że to video przedstawia imigrantów przedostających się przez budowaną na polskiej granicy zaporę. - To nagranie nie jest z polskiego odcinka granicy - powiedziała portalowi PolskieRadio24.pl rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska.
To nie jest na naszym odcinku na granicy - mówi portalowi PolskieRadio24.pl rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska
"To nie jest na naszym odcinku na granicy" - mówi portalowi PolskieRadio24.pl rzecznik Straży Granicznej por. Anna MichalskaFoto: Twitter/@PrezesFabryki_

Na polsko-białoruskiej granicy trwa budowa stałej zapory uniemożliwiającej nielegalne przedostawanie się do naszego kraju. Naszpikowana wysoką technologią bariera ma mieć łącznie 186 km długości i 5,5 m wysokości. W tym tygodniu na budowę dowiezionych zostanie ponad 2 tysiące słupów, a w przyszłym ponad 2 tysiące przęseł - poinformowała rzeczniczka SG por. Anna Michalska. Kolejne partie odbierane będą co tydzień.

Budowa 186-kilometrowej zapory ma zakończyć się jeszcze w tej połowie roku. Rozpoczęła się pod koniec stycznia na czterech odcinkach w województwie podlaskim. Wysoka na ponad 5 metrów zapora ma uniemożliwić migrantom nielegalne przedostawanie się do Polski. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug. 

Rzecznik SG: to nagranie wprowadza w błąd

Na udostępnionym w sieci nagraniu widać grupę mężczyzn przedostających się przez wysoki płot przy pomocy drabiny. Komentarze sugerują, że barierę na polskiej granicy można pokonać właśnie w ten sposób. Jak ustaliliśmy, wideo wprowadza internautów w błąd. -  To nagranie nie jest z polskiego odcinka granicy - powiedziała portalowi PolskieRadio24.pl rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska. 

Zapora za 1,6 mld złotych

Rzecznik Straży Granicznej zapewnia jednocześnie, że prace przy budowie zapory na polskiej granicy postępują zgodnie z harmonogramem.  Konstrukcja stanie na 186 km granicy i będzie mieć 5,5 metrów wysokości. Oprócz bariery fizycznej na granicy powstanie też bariera elektroniczna, na którą składają się urządzenia takie jak kamery i czujniki ruchu. Ta bariera będzie dłuższa od bariery fizycznej, ponieważ zabezpieczy 202 kilometry granicy. SG w ramach programu modernizacji planuje zbudować barierę elektroniczną na całej lądowej zewnętrznej granicy UE: z Rosją, Białorusią i Ukrainą.

Roboty budowlane wykonają firmy Budimex oraz konsorcjum Unibepu i spółki zależnej Budrex. Z kolei konsorcjum trzech firm: Polimex-Mostostal, Mostostal Siedlce i Węglokoks wyprodukuje stalowe przęsła, czyli podstawowe elementy zapory (PAP) Roboty budowlane wykonają firmy Budimex oraz konsorcjum Unibepu i spółki zależnej Budrex. Z kolei konsorcjum trzech firm: Polimex-Mostostal, Mostostal Siedlce i Węglokoks wyprodukuje stalowe przęsła, czyli podstawowe elementy zapory (PAP)

Zapora ma kosztować łącznie 1,6 mld zł. Zgodnie z ustawą o budowie zabezpieczenia granicy państwowej inwestycja ta jest celem publicznym. Nie są do niej stosowane przepisy odrębne, w tym m.in. prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Do zamówień związanych z inwestycją nie stosuje się też Prawa zamówień publicznych, a kontrolę zamówień sprawuje CBA. Niejawne są informacje dotyczące konstrukcji, zabezpieczeń i parametrów technicznych zapory. Formalnym inwestorem jest komendant główny Straży Granicznej.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl, Twitter, PAP/ mbl

Zobacz także

Zobacz także