more_horiz
Wiadomości

Ministerstwo Zdrowia: nie będzie od 1 marca obowiązku szczepień dla nauczycieli i służb mundurowych

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2022 11:18
Jak zapowiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia, od 1 marca nie będzie obowiązku szczepień dla służb mundurowych i nauczycieli. Zastrzegł jednak, że nie oznacza to, że obowiązek szczepień dla tych grup zawodowych nie zostanie w ogóle wprowadzony.
Do 1 marca jest za mało czasu, żeby przedstawiciele grupy zawodowej nauczycieli i służb mundurowych zdążyli się w pełni zaszczepić.
Do 1 marca jest za mało czasu, żeby przedstawiciele grupy zawodowej nauczycieli i służb mundurowych zdążyli się w pełni zaszczepić.Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Zapytany w Radiu Plus o decyzję w sprawie obowiązku szczepień dla służb mundurowych i nauczycieli Wojciech Andrusiewicz zastrzegł, że nie będzie tej decyzji od 1 marca. - Ale nie jest tak, że jej nie będzie w ogóle - zastrzegł.

Za mało czasu do marca

Według rzecznika MZ, do 1 marca jest za mało czasu, żeby przedstawiciele tych grup zawodowych zdążyli się w pełni zaszczepić. - W przypadku medyków mówimy o tym, że od 1 marca ten obowiązek będzie egzekwowany, to znaczy, że taka osoba będzie musiała być w pełni zaszczepiona. Więc, co logiczne, tego nie da się przeprowadzić w tak krótkim czasie w stosunku do innych grup zawodowych - powiedział.

Podkreślił, że w przypadku medyków funkcjonuje już obowiązek szczepienia przeciwko żółtaczce. - Bez tych szczepień żaden lekarz w tym kraju, ani pielęgniarka, nie zostanie dopuszczona do pacjenta. Tu jest podobnie. Nie można dopuścić kogoś, kto nie jest osobą bezpieczną dla pacjentów - ocenił Andrusiewicz.

Decyzja dyrektora placówki

Jak stwierdził, to dyrektor danej placówki będzie decydował, czy niezaszczepioną osobę przesunie do działu administracyjnego, czy podejmie inną decyzję.

Zapytany o to, czy ta decyzja nie spowoduje pogłębienia problemów kadrowych w służbie zdrowia, rzecznik MZ odpowiedział, że "lekarz powinien być przede wszystkim osobą bezpieczną dla pacjenta".

Czytaj także:

pg

Zobacz także

Zobacz także