more_horiz
Wiadomości

Żaryn: propaganda Kremla rozpowszechnia kłamstwa na temat NATO, wschodniej flanki i rozszerzenia Sojuszu

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2022 22:45
- Rosyjska propaganda prowadzi działania informacyjne, żeby osłabić Pakt Północnoatlantycki i stale manipuluje relacjami NATO-Rosja - napisał rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Rosyjska propaganda stale manipuluje relacjami NATO-Rosja
Rosyjska propaganda stale manipuluje relacjami NATO-RosjaFoto: Shutterstock.com/Oleg Kliucharev

"Rosyjska propaganda stale manipuluje relacjami NATO-Rosja. Przywołując porozumienie z 1997, kłamliwie twierdzi, że było ono gwarancją Zachodu, że Sojusz nie będzie przyjmował nowych członków. Kreml kłamliwie przekonuje także, że Sojusz zagwarantował w 1997 roku, że nie będzie rozmieszczał wojsk w krajach wschodniej flanki" - napisał rzecznik.

"To działania informacyjne, mające na celu osłabianie NATO" - dodał.

Jak zaznaczył, "Moskwa od lat prowadzi działania mające osłabiać Sojusz oraz obniżyć poziom bezpieczeństwa krajów wschodniej flanki NATO".

"Dla Kremla celem strategicznym jest sparaliżowanie działania NATO i wypchnięcie amerykańskich interesów z Europy Środkowej" - wpisał Żaryn na Twitterze.

Ćwiczenia białorusko-rosyjskie

Na Białorusi od 10 lutego trwa aktywna faza manewrów wojskowych „Związkowa Stanowczość-2022”, które są prowadzone m.in. w pobliżu granicy z Ukrainą, a także Polską i Litwą.

Zachód łączy te ćwiczenia z zaostrzeniem sytuacji bezpieczeństwa wokół Ukrainy. Rosja zgromadziła znaczne siły wojskowe na swoim terytorium przy granicy z tym krajem. Działania te wywołują poważne obawy w krajach zachodnich, których przywódcy uważają, że istnieje ryzyko poważnych działań zbrojnych Rosji. Moskwa twierdzi, że nie ma takich planów, jednocześnie żądając od USA i NATO gwarancji o nierozszerzaniu Sojuszu o Ukrainę oraz wycofaniu jego infrastruktury od granic Rosji.

***

Czytaj także:

***

Rozmowy z Putinem

W sobotę z Putinem rozmawiali telefonicznie prezydenci USA i Francji.

Polskie ministerstwo spraw zagranicznych ze względu na zmieniającą się sytuację bezpieczeństwa spowodowaną eskalacją militarną i polityczną ze strony Federacji Rosyjskiej odradza podróże na Ukrainę, które nie są konieczne.

W związku ze zwiększeniem napięcia w regionie do opuszczenia Ukrainy i niepodróżowania do tego państwa ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa wezwały swoich obywateli rządy Włoch, Holandii, Belgii, Szwecji i Hiszpanii. Podobne komunikaty już wcześniej wydały rządy m.in. USA, Wielkiej Brytanii, Łotwy, Norwegii, Japonii, Kanady i Izraela.

IAR/PAP//in./

Potencjał militarny Rosji i Ukrainy (opr. Maciej Zieliński/PAP) Potencjał militarny Rosji i Ukrainy (PAP)

Zobacz także

Zobacz także