more_horiz
Wiadomości

Wojna na Ukrainie. Abp Stanisław Gądecki wręczył papieżowi dokument dot. skutków Ost-Politik Watykanu

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 23:37
Arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski, poinformował, że wręczył papieżowi Franciszkowi opracowanie na temat nieszczęsnych skutków Ost-Politik Watykanu w stosunku do Kościołów w Europie Środkowo-Wschodniej. 
Przewodniczący KEP wręczył papieżowi Franciszkowi opracowanie na temat skutków Ost-Politik Watykanu
Przewodniczący KEP wręczył papieżowi Franciszkowi opracowanie na temat skutków Ost-Politik WatykanuFoto: GIACOMO MORINI/Shutterstock

- Sympatia dyplomacji watykańskiej do Rosji jest prawdopodobnie pochodną podobnego stanu ducha, jaki panuje w Italii, Francji, które nie doświadczyły na własnej skórze panowania dyktatury komunistycznej - ocenił w wywiadzie dla tygodnika TVP arcybiskup Stanisław Gądecki. 

Metropolita poznański podkreślił, że Kościół katolicki w Polsce zajął jednoznaczne stanowisko potępiające agresję Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Od jej początku zabito tysiące niewinnych ludzi, w tym wiele dzieci, starców, kobiet i mężczyzn nie mających nic wspólnego z działaniami wojennymi. Dodał, że wiele działań agresora nosi znamiona ludobójstwa. Zrównano z ziemią niektóre miasta i wsie, bombardowano szpitale i szkoły. - A wszystko to stało się sto lat od powstania bezbożnego imperium sowieckiego i siedemdziesiąt siedem od zakończenia drugiej wojny światowej - zaznaczył arcybiskup.

W związku z tym przewodniczący Episkopatu Polski napisał do Patriarchy Moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, że "żaden powód, żadna racja nigdy nie usprawiedliwia decyzji o rozpoczęciu inwazji wojskowej na niepodległy kraj, bombardowania osiedli mieszkalnych, szkół, przedszkoli czy szpitali". "Wojna jest zawsze klęską ludzkości. Ta wojna (…) z racji bliskości obu narodów i ich chrześcijańskich korzeni - tym bardziej pozbawiona jest sensu. Czyż wolno niszczyć kolebkę chrześcijaństwa na słowiańskiej ziemi, miejsce chrztu Rusi?" - wskazywał.

Neutralność dyplomacji Watykanu

Arcybiskup Stanisław Gądecki dodał, że nie wie, jak list został odebrany przez dyplomację watykańską. - Mógł zostać odebrany jako mieszanie się w nie swoje sprawy, bo od spraw międzynarodowych jest Sekretariat Stanu - powiedział. Przewodniczący Episkopatu Polski dodał, że wydaje mu się, iż dyplomacja watykańska - w sprawach konfliktów, które zachodzą między krajami, gdzie po obu stronach walczą przeciwko sobie chrześcijanie - stara się zachować neutralność, nie opowiadając się po jednej stronie konfliktu. I to stanowi jej podstawową trudność.

Duchowny zwrócił uwagę, iż wielu ludzi błędnie interpretuje piąte przykazanie Dekalogu "Nie zabijaj". Nie odnosi się ono bowiem do zakazu wojny, ale do zakazu morderstwa, na co wskazuje użyte tu hebrajskie słowo rāşah. Poprawny przekład powinien brzmieć: "Nie będziesz mordował" (Rdz 20,13).

- Zdaje się, że wybór tego słowa rāşah nie jest przypadkowy, różni się ono bowiem od słowa harag, oznaczającego zadawanie śmierci podczas wojny oraz od hebrajskiego hemit, oznaczającego dopuszczalne kiedyś skazywanie na śmierć lub wykonanie wyroków śmierci na zbrodniarzach. Użycie słowa rāşah wskazuje na przelewanie niewinnej krwi, na umyślne, spowodowanie śmierci bliźniego z premedytacją - wyjaśnił arcybiskup.

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

Czytaj również:

ng

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także