more_horiz
Wiadomości

"Zobaczyliśmy okrutną twarz armii Putina". Ursula von der Leyen po wizycie w Buczy

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 20:10
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że zrobiono pierwszy krok do członkostwa Ukrainy w UE. Po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie szefowa Komisji oświadczyła, że Unia Europejska jest z Ukraińcami. Powiedziała też, że w Buczy zniszczono człowieczeństwo. 
Przewodnicząca KE: tutaj, w Buczy, człowieczeństwo zostało zniszczone. Cały świat łączy się w żałobie z ludźmi z Buczy
Przewodnicząca KE: tutaj, w Buczy, człowieczeństwo zostało zniszczone. Cały świat łączy się w żałobie z ludźmi z BuczyFoto: TT @vonderleyen

- Ukraina należy do Europy. Tutaj rozpoczyna się wasza droga w stronę Unii Europejskiej - powiedziała w piątek w Kijowie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, wręczając prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu dokumenty niezbędne do nadania Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE.

- Ta procedura zazwyczaj zajmuje lata, ale w związku z wyjątkowymi okolicznościami, z rosyjską agresją na Ukrainę, zobowiązaliśmy się do tego, że przeprowadzimy ją w kilka tygodni - podkreśliła von der Leyen.

Szefowa KE przekazała Zełenskiemu dokumenty, które strona ukraińska musi wypełnić, aby Komisja mogła formalnie przedstawić Radzie Europejskiej opinię dotyczącą uznania Ukrainy za państwo kandydujące do UE. - Naród ukraiński niesie w imieniu nas wszystkich pochodnię wolności, UE stoi przy Ukraińcach, wasza walka jest naszą walką - mówiła von der Leyen na konferencji prasowej po spotkaniu z Zełenskim.

Sytuacja w Buczy

Szefowa Komisji odwiedziła Buczę, gdzie Rosjanie zamordowali około 400 cywilów. Ursula von der Leyen obejrzała masowe groby ofiar. Powiedziała, że są one świadectwem okrucieństwa rosyjskiej armii.

- To niewyobrażalne, co się tutaj stało. Zobaczyliśmy okrutną twarz armii Putina, zobaczyliśmy bezwzględność i bezduszność tych, którzy okupowali miasto. Tutaj, w Buczy, człowieczeństwo zostało zniszczone. Cały świat łączy się w żałobie z ludźmi z Buczy - powiedziała przewodnicząca KE.

- Bronimy granic Europy, bronimy człowieczeństwa, bronimy demokracji. Jesteśmy razem w tej ważnej walce - dodała Ursula von der Leyen. Zapowiedziała też, że winni okrucieństw zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

Posłuchaj
00:29 11678162_1.mp3 Ursula von der Leyen w Buczy: to niewyobrażalne, co się tutaj stało (IAR)

"Wojna nas zjednoczyła"

Prezydent Wołodymyr Zełenski wyraził przekonanie, że uda się znaleźć rozwiązanie problemów, wiążących się ze współpracą Ukrainy z Unią i jej członkami. Podkreślił, że choć wojna z Rosją przyniosła wiele ofiar, to zjednoczyła Ukrainę i świat.

- Wojna zjednoczyła Ukrainę i zjednoczyła naród z władzą. Dlatego Ukraina jest taka silna. Uważam, że choć wojna przyniosła niestety dużo ofiar, to zjednoczyła w obronie Ukrainy Unię Europejską i świat - wskazał.

Prezydent Ukrainy opowiedział się za nałożeniem na Rosję kolejnych sankcji. Podkreślił, że powinny one być "nie tylko szerokie, ale i głębokie", żeby Rosja nie mogła ich obchodzić.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:24 11678185_1.mp3 Wołodymyr Zełenski: wojna zjednoczyła Ukrainę i zjednoczyła naród z władzą (IAR)

jb

Zobacz także

Zobacz także