more_horiz
Wiadomości

Dziś Niedziela Palmowa. Zaczyna się najważniejszy okres w roku liturgicznym

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2022 03:45
Kościół katolicki obchodzi dziś Niedzielę Palmową, zwaną inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy okres w roku liturgicznym, czyli Wielki Tydzień. Święto to zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Jezusa Chrystusa do Jerozolimy.
Niedziela Palmowa rozpoczyna najważniejszy okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień
Niedziela Palmowa rozpoczyna najważniejszy okres w roku liturgicznym - Wielki TydzieńFoto: Wojciech Olkuśnik/PAP

Proboszcz warszawskiej bazyliki Świętego Krzyża ksiądz Bartosz Pikul, zaznaczył, że jest to dzień - klucz, który otwiera przed nami tajemnice Wielkiego Tygodnia i wprowadza w przeżywanie najważniejszych wydarzeń naszego zbawienia: Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.

- Niedziela Palmowa przypomina nam tłumy, które wyszły, aby witać Chrystusa z gałązkami palm w ręku. Zachowywali się tak, jak powinni się zachować wobec oczekiwanego monarchy, który przychodzi, aby wyzwolić, aby dać wolność. Jednakże Chrystus nie jest monarchą politycznym. "Hosanna Synowi Dawida" - wyznają w Nim Mesjasza. Ale Chrystus nie jest Mesjaszem, który przychodzi zwyciężać mocą, takiego jakiego oczekiwali. Jest Mesjaszem niezwykłym - przychodzi aby zbawiać miłością - wyjaśnił kapłan.

Dodał, że "Bóg wybiera miłość, choć wydaje się ona słaba w oczach świata, aby ten świat zbawić". - To ten sam tłum zawiedziony sposobem mówienia i działania Chrystusa, za parę dni będzie krzyczał: Ukrzyżuj Go!! Ukrzyżuj Go!! - bo działa niesiony emocjami, brak mu zastanowienia. Niedziela Palmowa wzywa nas, abyśmy zastanowili się - kim dla nas jest Jezus? Czy Tym, Który chce mocą i siłą rozwiązywać problemy? Nie takiego Jezusa oczekujemy. On Jest Panem, Który przychodzi, aby nas zbawić miłością ofiarną. Tą miłością, która osiągnie swój szczyt w Wielki Piątek - podkreślił ksiądz Bartosz Pikul.

Pamiątka wjazdu Chrystusa do Jerozolimy

Liturgia Niedzieli Palmowej jest pamiątką wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, dokąd przybył wraz z uczniami na wiosenne Święto Paschy. Mieszkańcy Jerozolimy witali Go triumfalnie jako króla i wyzwoliciela. Pod nogi osiołka, na którym jechał Jezus, rozkładano szaty, a dzieci witały Go palmowymi gałązkami.

Na pamiątkę tamtych wydarzeń w Niedzielę Palmową święci się palmy, które mają symbolizować chwałę Chrystusa, a podczas Mszy świętej odczytywany jest opis Męki Pańskiej.

W Niedzielę Męki Pańskiej, kapłan nie ubiera pokutnych szat w kolorze fioletowym. Jego ornat ma kolor czerwony, który jest znakiem godności królewskiej i symbolizuje ogień, krew i miłość.

Od 1986 roku zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzony jest też Światowy Dzień Młodzieży.

Posłuchaj
00:32 11680008_1.mp3 Bóg wybiera miłość, choć wydaje się słaba w oczach świata - mówi ks. Bartosz Pikul (IAR) 

Czytaj także:

ng

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także