Celujesz w mistrza strzelnicy? Sprawdź, jak nauczyć się posługiwać bronią palną

- Nasze hasło brzmi: "strzelać każdy może". Wystarczy przyjść do nas z dokumentem tożsamości, wykupić odpowiednie naboje i udać się do instruktora - mówi Adam Krynicki z ZKS Warszawa. Reporter cyklu poświęconego bezpieczeństwu pt. "Przygotowani" sprawdził, czy faktycznie to jest tak proste.

2022-04-19, 17:40

Celujesz w mistrza strzelnicy? Sprawdź, jak nauczyć się posługiwać bronią palną
Jak nauczyć się strzelać?. Foto: PR/Paweł Kurek

W dzisiejszym odcinku "Przygotowanych" opowiemy o tym, w jaki sposób można nauczyć się strzelać. Instruktor z ZKS Warszawa, Adam Krynicki, tłumaczy, że nabycie umiejętności używania broni palnej tylko wydaje się skomplikowane. 

Pistolety są dla każdego, one tylko podrywają lekko dłonie do góry. Przy doborze karabinów już bardziej zwraca się uwagę na budowę ciała, ponieważ "kopią" - zaznacza.

Dodaje, że kursanci w klubie strzeleckim, który reprezentuje, mają do dyspozycji różne rodzaje broni. - Pistolety wojskowe i policyjne typu Glock 17, Walther P99. Karabiny AK i M4, mosiny, mausery i popularną "pompkę", czyli strzelbę - wylicza.

Zobacz odcinek pilotażowy "Przygotowanych":

Pasja strzelania

Z kolei instruktor strzelania Andrzej Plutecki, podkreśla, że to, jak szybko nauczymy się celnie trafiać w tarczę, zależy od indywidualnych predyspozycji. Najważniejsza jest praktyka.

REKLAMA

- Trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć - zachęca. Podkreśla jednocześnie, że strzelanie może stać się prawdziwą pasją.

Aby sprawdzić, czy faktycznie nie jest to trudne, nasz reporter odbył przed kamerą krótki kurs używania broni. Rozmawialiśmy też między innymi z trenerem biathlonu, który opowiedział nam, jak poprzez sport wyrabiać w dzieciach umiejętności strzeleckie. Z kolei były snajper ocenił, czy dostęp do broni w Polsce powinien być ułatwiony. Zapraszamy do obejrzenia reportażu lub wysłuchania podcastu.

Paweł Kurek

***

Wojna na Ukrainie wywołuje w Polakach poczucie zagrożenia. "Przygotowani" to cykl poświęcony szeroko pojętemu bezpieczeństwu. Eksperci, z którymi rozmawialiśmy, opowiedzieli nam między innymi, co powinno się znaleźć w plecaku ucieczkowym, pokazali, jak opatrywać rany czy nauczyć się strzelać. Tłumaczyli też, gdzie najlepiej się schronić, gdy wyją syreny przeciwlotnicze. To odcinkowe kompendium wiedzy, które może być przydatne w sytuacjach kryzysowych.

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej