Co z likwidacją Izby Dyscyplinarnej? Prezydencki projekt wraca do komisji

2022-04-26, 06:56

Co z likwidacją Izby Dyscyplinarnej? Prezydencki projekt wraca do komisji
Prezydencki projekt dot. zmian w Sądzie Najwyższym wraca pod obrady sejmowej komisji sprawiedliwości. Foto: Tatyana Vyc/Shutterstock

Prezydencki projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym wraca pod obrady sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Projekt przewiduje m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej oraz powołanie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

Rzecznik rządu Piotr Müller mówił, że od przebiegu prac komisji zależy to, czy ustawę uda się uchwalić na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Stwierdził, że rządzący są zwolennikami reformy kwestii realizowania postępowań dyscyplinarnych w sądownictwie. Zaznaczył także, że dotyczy to m.in. likwidacji Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym. Podkreślił równocześnie, że decyzja w tym zakresie już zapadła.

Likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN?

Izba Odpowiedzialności Zawodowej od Izby Dyscyplinarnej będzie różnić się sposobem wyboru sędziów. Prezydent proponuje, aby składała się z 11 sędziów wskazanych przez niego spośród 33 sędziów orzekających w Sądzie Najwyższym, wyłonionych wcześniej w drodze losowania na posiedzeniu kolegialnym Sądu Najwyższego. Projekt przewiduje także wprowadzenie tzw. testów niezawisłości sędziowskiej.

Złożenie poprawek zapowiedziały m.in. Solidarna Polska oraz PSL. Obie partie uzależniają poparcie dla projektu od uwzględnienia zaproponowanych zmian.

Solidarna Polska krytykuje projekt prezydenta

W niedzielę o obawach koalicyjnej Solidarnej Polski mówił w Polsat News wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. - Nasze stanowisko odnośnie do projektu pana prezydenta znane jest od dłuższego czasu. My, jako Solidarna Polska, wskazujemy na to, co ta ustawa może spowodować. Ona może spowodować chaos w sądach - podkreślił.

- Jeżeli zostaną wprowadzone testy niezawisłości dla sędziów, to każda sprawa będzie miała drugą sprawę o test niezawisłości sędziego. Sędziowie, zamiast orzekać w sprawach, które ludzie przynoszą do sądu, będą zajmować się sami sobą. Rodzi to ryzyko, że duża grupa sędziów zostanie odsunięta od orzekania - ocenił wiceminister.

PSL: poprzyjcie nasze poprawki

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby odrzucić radykałów i przyjąć nasze poprawki do przepisów o Sądzie Najwyższym, będą wtedy pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy - mówił z kolei w piątek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Chodzi m.in. o poprawki, które zapowiadał poseł PSL Krzysztof Paszyk, zmierzające do tego, aby w organie, który zastąpi Izbę Dyscyplinarną, znaleźli się sędziowie z co najmniej siedmioletnim stażem w SN. Zgodnie z tymi poprawkami osoby, które obecnie zasiadają w Izbie Dyscyplinarnej, przejdą w stan spoczynku.

Posiedzenie komisji rozpocznie się o godzinie 10.00.

Posłuchaj

Rzecznik rządu Piotr Müller mówił, że od przebiegu prac komisji zależy to, czy ustawę uda się uchwalić na najbliższym posiedzeniu Sejmu (IAR) 0:15
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

jmo

Polecane

Wróć do strony głównej