Sędzia z "Iustitii" zajmie się sprawą Giertycha. Wcześniej protestowali na tych samych wiecach

Zażalenie na niezastosowanie wobec Romana Giertycha tymczasowego aresztu zostanie rozpatrzone w piątek w Sądzie Okręgowym w Lublinie. Przewodniczącą rozprawy będzie Dorota Dobrzańska, wiceprezes jednego z oddziałów Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia", która brała udział w protestach sędziowskich.

2022-04-28, 16:02

Sędzia z "Iustitii" zajmie się sprawą Giertycha. Wcześniej protestowali na tych samych wiecach
"To nie jest pierwsza dziwna nominacja ze strony PO". Prof. Kleiber o starcie Romana Giertycha do parlamentu. Foto: Michal Wozniak

Romana Giertycha od pewnego czasu nie stawiał się na wezwania prokuratury, żeby zostać przesłuchanym. Wobec tego prokuratura domaga się środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

- Przez półtora roku unikał polskich organów ścigania. Prokuratura uznała więc, że jedynym skutecznym sposobem przesłuchania Giertycha jest jego tymczasowe aresztowanie i doprowadzenie przed prokuraturę oraz udział w czynnościach ze śledczymi - przekazał z Sejmu Miłosz Kłeczek, dziennikarz TVP.

"Zarzuty są mało wiarygodne"

Oceniając zarzuty wobec Romana Giertycha jako mało wiarygodne, sąd oddalił wniosek prokuratury. Ta złożyła więc zażalenie. Osobą, która ma je rozpatrywać jest sędzia sądu Okręgowego w Lublinie Dorota Dobrzańska.

- Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie czynny udział pani sędzi w wiecach, które wyczerpują przecież znamiona wieców politycznych. Należy ona do skrajnie upolitycznionego stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" i wielokrotnie występowała na protestach przeciwko reformom sądownictwa, na których występował również mecenas Roman Giertych - podkreślił dziennikarz.

REKLAMA

Komentarz do sprawy

Zapytany o sprawę Marek Suski (PiS) powiedział, że "kiedyś obowiązywały zasady prawa rzymskiego i w takim wypadku powinno nastąpić wyłączenie sędzi Doroty Dobrzańskiej ze sprawy".

- Dzisiaj mamy jednak zasady prawa brukselskiego i z całą pewnością gdyby tego typu wniosek padł, okazałoby się, że jest to rzekome łamanie praworządności - stwierdził. Dodał, że "rozkład polskiego wymiaru sprawiedliwości trwa".

Do sprawy odniósł się także Tomasz Sakiewicz z "Gazety Polskiej Codziennie". Jak ocenił, "strony powinny mieć wrażenie bezstronności". - Jeżeli zachodzi możliwość, że jedna ze stron ma podstawy uważać, iż sędzia może nie być bezstronny, to sędzia powinien się wyłączyć - powiedział.

Czytaj także:

jb

źródło: TVP.Info

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej