more_horiz
Wiadomości

"Próbuje zastraszać Zachód wizją wojny nuklearnej". Stanisław Żaryn o propagandzie w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 15:35
"Rosyjska propaganda kolejny raz próbuje zastraszać Zachód wizją wojny nuklearnej" - napisał na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Tym razem propagandysta Kremla grozi atakiem na instalacje USA w Niemczech.
Żaryn: Rosja kontynuuje podstawowy przekaz dezinformacji o jej agresji na Ukrainę
Żaryn: Rosja kontynuuje podstawowy przekaz dezinformacji o jej agresji na UkrainęFoto: Twitter/@StZaryn

Stanisław Żaryn we wpisach na Twitterze zwrócił uwagę, że propagandysta Kremla Anatolij Matviychuk, prezentowany jako "ekspert wojskowy" sugeruje, że to USA są krajem prowadzącym do eskalacji sytuacji poprzez mówienie o "ryzyku nuklearnym" w Europie.

"Anatolij Matviychuk jednocześnie wskazuje, że broń nuklearna USA na terenie Niemiec, jest na celowniku rosyjskich rakiet. Przekonuje też, że atak będzie miał poważne konsekwencje dla Niemiec i sąsiednich krajów" - wskazał rzecznik we wpisach. "Słowa komentatora przytaczają portale rosyjskie przekonując, że »broń atomowa w Niemczech jest na celowniku« Rosji. Jednocześnie teksty wskazują, że to USA są odpowiedzialne za wzrost zagrożenia wojną atomową w Europie" - napisał.

Próba zastraszenia Zachodu 

W ocenie Stanisława Żaryna "opisane działania propagandowe są elementem prób zastraszania społeczeństw Zachodu". "Poprzez szerzenie wizji wojny atomowej, Kreml liczy na wymuszenie uległości i miękkiej reakcji na działania Rosji przeciwko Ukrainie" - zauważył rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 24 lutego. Ukraiński wywiad wojskowy poinformował, że 9 maja Rosjanie chcą zorganizować paradę zwycięstwa w zrujnowanym Mariupolu nad Morzem Azowskim. Przypadający wówczas radziecki Dzień Zwycięstwa w drugiej wojnie światowej jest obchodzony w Rosji wyjątkowo uroczyście. Tego dnia, według niektórych prognoz, Władimir Putin może ogłosić aneksję części Ukrainy. Rosjanie wciąż nie zdobyli całości obwodów ługańskiego i donieckiego. 

Czytaj również:

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

nt

Zobacz także

Zobacz także