Podwojenie liczby centrów zdrowia psychicznego. Anna Depukat o pilotażowej reformie psychiatrii

2022-05-04, 17:05

Podwojenie liczby centrów zdrowia psychicznego. Anna Depukat o pilotażowej reformie psychiatrii
zdjęcie ilustracyjne. Foto: George Rudy/Shutterstock.com

Pilotaż reformy psychiatrii dorosłych zostanie poszerzony o 34 centra zdrowia psychicznego. Rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie zostało skierowane do ogłoszenia. Po rozszerzeniu będzie w Polsce w sumie 75 tego typu placówek.

Kierownik Biura do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego doktor Anna Depukat powiedziała Polskiemu Radiu, że centrum zdrowia psychicznego udziela kompleksowej pomocy psychiatrycznej. Jak mówiła - kluczowym elementem reformy jest punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny, gdzie może zgłosić się każdy.

- W punkcie zgłoszeniowo-koordynacyjnym psycholog, czy pielęgniarka psychiatryczna są w stanie - po szybkiej, pierwszej konsultacji bez skierowania - ustalić plan postępowania i leczenia, ale też zapisać na wizytę w terminie do 72 godzin. To olbrzymia nowość, że nie będziemy oczekiwać na konieczną i pilną pomoc - powiedziała kierownik biura pilotażu.

Spadek hospitalizacji psychiatrycznych

Jak mówiła doktor Anna Depukat, na terenach, gdzie centra działają dłużej, widać wyraźny spadek liczby hospitalizacji psychiatrycznych. - To pokazuje, że ten kierunek jest zasadny i efektywny, to, że mamy więcej pacjentów, którzy korzystają z oferty dziennej. Czyli przenieśliśmy ciężar - bo to było pierwsze założenie reformy - z opieki stacjonarnej na tę opiekę dzienną ambulatoryjną i środowiskową. Dlaczego to jest ważne? Dlatego, że hospitalizacja powinna być zarezerwowana dla osób, po pierwsze w najcięższym stanie. A po drugie hospitalizacja wymaga zawsze już potem długoterminowych oddziaływań - mówiła doktor Anna Depukat.

Pilotaż reformy psychiatrii dorosłych jest wdrażany od połowy 2018 roku. W centrach zdrowia psychicznego, tworzonych w jego ramach, wprowadzane są zasady psychiatrii środowiskowej. Działają w nich między innymi poradnie zdrowia psychicznego, terapeuci z zespołów leczenia środowiskowego odwiedzają pacjentów w domach, funkcjonują grupy wsparcia, jest oddział dzienny oraz możliwość hospitalizacji w oddziale całodobowym.

Posłuchaj

Anna Depukat o reformie psychiatrii dla dorosłych (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Po poszerzeniu pilotażu opieką centrów będzie objętych około 30 procent dorosłej populacji Polski. Docelowo do 2027 roku tych placówek ma powstać około 300.

Posłuchaj

Anna Depukat o spadku liczby hospitalizacji psychiatrycznych (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej:

nt

Polecane

Wróć do strony głównej