more_horiz
Wiadomości

Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej. Rzecznik SG: wszystko idzie zgodnie z planem

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 12:05
Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej przebiega zgodnie z planem. Anna Michalska, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Straży Granicznej poinformowała, że wykonawcy deklarują, iż bariera zostanie ukończona do końca czerwca, czyli zgodnie z planem.
Bariera na polsko-białoruskiej granicy powstaje na odcinku 187 kilometrów
Bariera na polsko-białoruskiej granicy powstaje na odcinku 187 kilometrówFoto: Piotr Molecki/East News

Anna Michalska powiedziała, że na ponad 60-kilometrowym odcinku są już ustawione przęsła. Rzecznik dodała, że na pozostałych odcinkach ustawione są słupy lub instalowane są pale fundamentowe.

Nielegalne próby przekroczenia granicy

Z kolei Straż Graniczna informuje, że 76 migrantów próbowało w piątek dostać się nielegalnie do Polski z Białorusi. Odnotowano trzy próby tzw. siłowego przekroczenia granicy.

Dwie próby przekroczenia granicy miały miejsce na terenie działania placówki SG w Białowieży, a jedna w Dubiczach Cerkiewnych. Nie podano, jakich narodowości byli cudzoziemcy.

"Służby białoruskie rzucały kamieniami. Przy cudzoziemcach ujawniono rękawiczki i trytytki do podpięcia concertiny" - poinformowała SG na Twitterze. Zamieściła zdjęcia przedmiotów.

Zakaz przebywania

Do końca czerwca 2022 r. obowiązuje czasowy zakaz przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Zakaz jest wprowadzony rozporządzeniem MSWiA. Taki zakaz obowiązywał także wcześniej od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r. Od 2 września do 30 listopada 2021 r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

W rozporządzeniu MSWiA podano, że zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.

Czytaj więcej:

ZOBACZ TAKŻE: Budowa zapory na granicy z Białorusią. Wiceszef MSWiA przekazał, jak idą prace

nj 

Zobacz także

Zobacz także