more_horiz
Wiadomości

Obchody Święta Straży Granicznej. Prezydent wręczy awanse na oficerów

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 06:02
Prezydent Andrzej Duda i szef MSWiA Mariusz Kamiński będą gośćmi obchodów Święta Straży Granicznej. Uroczystości odbędą się w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Koszalinie.
Święto Straży Granicznej przypada 16 maja, ale tegoroczne obchody odbędą się nieco wcześniej
Święto Straży Granicznej przypada 16 maja, ale tegoroczne obchody odbędą się nieco wcześniejFoto: twitter.com/Straz_Graniczna

Święto Straży Granicznej przypada 16 maja. Jak przekazała Straż Graniczna, tegoroczne obchody święta obędą się jednak wcześniej. W ramach obchodów, Orkiestra Reprezentacyjna SG wykona premierowo utwór nawiązujący treścią do służby w Straży Granicznej.

Najważniejszym elementem obchodów święta będzie jednak awansowanie mundurowych na pierwszy stopień oficerski. Akty mianowania na podporucznika SG wręczy podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda. Postanowieniem prezydenta, na stopień podporucznika SG zostało mianowanych 155 funkcjonariuszy. 

Transformacja do jednej z najnowocześniejszych formacji europejskich

Rzecznik SG por. Anna Michalska podkreśliła, że w trakcie 31 lat istnienia formacji, SG przeszła olbrzymią transformację i dziś jest jedną z najnowocześniejszych formacji mundurowych w Europie.

- Potrafimy sprostać najwyższym standardom bezpieczeństwa. Formacja, dzięki systematycznej modernizacji, dysponuje najwyższej klasy wyposażeniem, sprzętem oraz zapleczem technicznym - powiedziała. Dodała, że w tym roku do służby przyjęto 195 osób, a dodatkowo planowane jest przyjęcie 654 osób.

Wyzwania w związku z rosyjską wojną

Por. Anna Michalska zaznaczyła, że w ostatnim czasie - z uwagi na to, że SG jest na pierwszej linii podejmowanych działań - formacją częściej interesują się media i społeczeństwo. Zwróciła uwagę na pandemię, największy w historii kryzys migracyjny na polsko-białoruskiej granicy oraz konflikt zbrojny w Ukrainie.


Liczba osób, które od wybuchu wojny wyjechały z Ukrainy sięga już niemal 6 milionów. Około 2,4 mln z nich opuściło kraje sąsiadujące i znajduje się w pozostałych krajach europejskich. 1,5 mln osób wjechało w tym czasie na terytorium Ukrainy (PAP) Liczba osób, które od wybuchu wojny wyjechały z Ukrainy sięga już niemal 6 milionów. Około 2,4 mln z nich opuściło kraje sąsiadujące i znajduje się w pozostałych krajach europejskich. 1,5 mln osób wjechało w tym czasie na terytorium Ukrainy (PAP)

100-procentowa kontrola

Zwróciła uwagę, że tylko do 3 maja ogółem granicę państwową z Ukrainą przekroczyło ponad 4 mln osób, w tym ponad 3 mln osób wybierając kierunek do Polski. Dodała, że w początkowym okresie konfliktu do Polski dziennie wjeżdżało ponad 100 tys. podróżnych, a w rekordowym dniu nawet ponad 140 tys. podróżnych.

Czytaj także:

Anna Michalska podkreśliła, że mimo dużego napływu uchodźców, SG kontroluje wszystkie osoby przekraczające granicę zgodnie z przepisami i rejestruje ich dane w systemie odprawy granicznej. Wjeżdżający sprawdzeni są m.in. pod kątem ewentualnych zagrożeń dla porządku publicznego, bezpieczeństwa wewnętrznego, w szczególności w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS) i Interpolu. 

Blisko 15 tys. mundurowych

W Straży Granicznej służy obecnie 14,6 tys. funkcjonariuszy (4392 kobiet i 10246 mężczyzn) i ponad 3,3 tys. pracowników cywilnych. Ponad 7 tys. funkcjonariuszy wchodzi w skład korpusu chorążych. 4,8 tys. to podoficerowie, a 2,5 tys. to oficerowie. Blisko 11 tys. funkcjonariuszy SG ma wykształcenie wyższe, w tym 7,7 tys. ma tytuł magistra.

Straż Graniczna została powołana do życia ustawą z dnia 12 października 1990, a jej funkcjonowanie rozpoczęło się 16 maja 1991 wraz z rozformowaniem Wojsk Ochrony Pogranicza.

mbl


Zobacz także

Zobacz także