more_horiz
Wiadomości

Uchodźcy z Ukrainy leczeni w polskich szpitalach. Waldemar Kraska podał dane

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 21:33
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił w TVP Info, że coraz mniej obywateli Ukrainy leczy się w polskich szpitalach. Jak podkreślał, do placówek trafiają głównie dzieci chorujące na sezonowe wirusy oraz - na oddziały ginekologiczno-położnicze - kobiety w ciąży.
W polskich szpitalach jest mniej obywateli Ukrainy
W polskich szpitalach jest mniej obywateli Ukrainy Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Łącznie w polskich szpitalach jest ponad 200 ukraińskich matek nowo narodzonych dzieci bądź ukraińskich kobiet w zaawansowanej ciąży. Do tej pory w Polsce urodziło się około 2,5 tysięcy dzieci matek, które przybyły z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy.

Wiceminister Waldemar Kraska zapowiedział też, że nie będzie negatywnych konsekwencji dla lekarzy w Polsce, którzy wydają recepty na leki dla przewlekle chorych obywateli Ukrainy, nieposiadających wystarczającej dokumentacji medycznej.

Posłuchaj
00:30 11736285_1.mp3 Waldemar Kraska: mniej obywateli Ukrainy w polskich szpitalach (IAR) 

Obywatele Ukrainy leczeni tak jak Polacy

Jeżeli obywatel Ukrainy potrzebuje nagłej pomocy, to tak jak polski obywatel trafia na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR). Jeżeli na SOR okazuje się, że pacjent wymaga objęcia specjalistyczną opieką ambulatoryjną, to otrzymuje normalne skierowanie do poradni. - (Obywatel Ukrainy - red.) Będzie zapisany do kolejki tak jak każdy - mówił w marcu dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski. 

- Staramy się tak organizować Szpital Uniwersytecki, aby ci pacjenci - na ile to możliwe - byli wkomponowani w normalny, standardowy tryb leczenia, żeby nie było, że ktoś jest przyjęty wcześniej, ktoś później - powiedział Jędrychowski, chwaląc nadawanie numerów PESEL uchodźcom, dzięki czemu mają oni możliwość leczenia na takim poziomie jak Polacy.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

ASP

Zobacz także

Zobacz także