more_horiz
Wiadomości

Centralny Port Komunikacyjny. Marcin Horała przedstawił w Sejmie raport o postępie prac

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 17:17
Pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego minister Marcin Horała przedstawił w Sejmie informacje na temat aktualnej sytuacji tej inwestycji. Minister poinformował, że w ramach realizacji CPK został zrealizowany szereg prac planistycznych, projektowych i analitycznych. Wykonano już m.in. strategiczne studium lokalizacyjne oraz analizę skutków oddziaływania budowy CPK na środowisko.
Marcin Horała podkreślił, że budowa CPK to kluczowa inwestycja dla dalszego rozwoju Polski
Marcin Horała podkreślił, że budowa CPK to kluczowa inwestycja dla dalszego rozwoju PolskiFoto: shutterstock.com/Thiago B Trevisan

Minister Horała dodał, że CPK z sukcesem pozyskuje środki unijne na realizację inwestycji. Obecnie to już 120 milionów złotych, w dodatku to fundusze ze środków, o które Polska musiała rywalizować w ramach rozpisanych przez Unię konkursów. Chodzi tu m.in. o program CEF Reflow, który od kilku lat jest realizowany na projekty dotyczące innowacyjnych rozwiązań dla transportu.

Inwestycje kolejowe

W ramach realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego powstaną też nowoczesne linie kolejowe, wraz z koleją dużej prędkości. Pozwoli to na połączenie lotniska w gminie Baranów m.in. z Warszawą i Łodzią.

- Tysiąc trzysta z dwóch tysięcy nowych połączeń kolejowych jest już na etapie studiów ekonomiczno-techniczno-środowiskowych. Natomiast tunel dla kolei szybkiej prędkości pod Łodzią jest już w fazie projektu budowlanego - powiedział Marcin Horała.

Lotnisko partnerskie

Minister przekazał też posłom, że zgodnie z decyzją z grudnia 2021 roku lotnisko powstanie w gminie Baranów.

Zostało już wybrane także lotnisko partnerskie -  czyli port Inczon z Korei Południowej. To jedno z największych lotnisk przesiadkowych, które obsługuje rocznie kilkadziesiąt milionów pasażerów, a po planowanej rozbudowę ponad 100 milionów osób.

Walka o pasażerów

Minister Marcin Horała podkreślił, że budowa CPK to kluczowa inwestycja dla dalszego rozwoju Polski. Dzięki nowemu portowi lotniczemu i towarzyszącej temu rozbudowie połączeń transportowych, nasz kraj będzie mógł konkurować z dużymi europejskimi portami lotniczymi.

Szacunki rządu pokazują, że gdyby nie budowa CPK Polska do roku 2060 mogłaby stracić ponad 850 milionów pasażerów. Obsłużyłyby ich inne europejskie porty lotnicze, jak chociażby te w Monachium czy Frankfurcie.

Posłuchaj
00:24 hor1.mp3 Marcin Horała o środkach unijnych pozyskanych przez CPK (IAR)

Nowy system transportowy

Centralny Port Komunikacyjny ma powstać do 2027 roku i być nowym hubem dla Polskich Linii Lotniczych LOT. Według założeń przedstawionych przez rząd PiS, projekt CPK to nie tylko budowa nowego lotniska między Warszawą a Łodzią. To w rzeczywistości przemodelowanie całego systemu transportowego Polski.

Posłuchaj
00:27 hor2.mp3 Marcin Horała o planowaniu nowych linii kolejowych (IAR)

CPK dzięki nowym liniom kolejowym i szybkim pociągom ma umożliwić dostanie się do lotniska z niemal każdego miejsca kraju w niespełna trzy godziny.

Posłuchaj
00:25 hor3.mp3 Marcin Horała o możliwym odpływie pasażerów bez budowy CPK (IAR)

fc

Zobacz także

Zobacz także