more_horiz
Wiadomości

Maląg: za czasów Tuska samotne matki miały ulgę podatkową ok. 6 tys. zł. Teraz będzie to 45 tys. zł

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 20:03
Marlena Maląg zwróciła uwagę na fakt, że "za czasów Donalda Tuska matki samotnie wychowujące dzieci miały ulgę podatkową maksymalnie wysokości ok. 6 tys. zł". Zgodnie z zapowiedzią minister rodziny i polityki społecznej "od 1 lipca będą miały ulgę wysokości 45 tys. zł". 
Marlena Maląg o wsparciu dla samotnych rodziców: to rząd PiS realnie wspiera rodziny
Marlena Maląg o wsparciu dla samotnych rodziców: to rząd PiS realnie wspiera rodzinyFoto: Wirestock Creators / Shutterstock.com

Przywrócenie pełnej ulgi podatkowej dla samotnych rodziców, to jeden z pomysłów przedstawionych na piątkowym kongresie programowym PO "Pomocna Polska".

"To rząd PiS realnie wspiera rodziny"

"Za czasów Donalda Tuska matki samotnie wychowujące dzieci miały maksymalnie ok. 6 tys. zł (2 x kwota wolna ok. 3 tys. zł). Od 1 lipca 2022 będą miały 45 tys. zł (1,5 raza podniesiona kwota wolna 30 tys. zł). To jest skala zmiany myślenia o pomocy rodzicom samotnie wychowującym dzieci" - napisała minister rodziny i pracy na Twitterze.

Jak dodała w kolejnym wpisie "Wydatki na politykę rodzinną: 2014 -> 30,2 mld zł, z kolei w 2022 -> 85,8 mld zł. To rząd Prawa i Sprawiedliwości realnie wspiera rodziny. Czyny nie słowa" - dodała Marlena Maląg.

Nowelizacja PIT-u

12 maja br. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o PIT, która m.in. ponownie wprowadza dla samotnych rodziców wspólne rozliczenie się z dzieckiem i jednocześnie obniża dolną stawkę PIT z 17 do 12 proc. Zgodnie z nowelą samotni rodzice rozliczający się wspólnie z dzieckiem będą mogli skorzystać z półtorakrotności kwoty wolnej. Senat zajmie się nowelizacją ustawy o PIT na najbliższym posiedzeniu. Zaplanowane jest ono na 8, 9 i 10 czerwca.

Możliwość wspólnego rozliczania PIT przez samotnego rodzica wraz z dzieckiem zlikwidowano 1 stycznia 2022 r. w ramach realizacji Polskiego Ładu. W to miejsce wprowadzono ulgę podatkową w wysokości 1500 zł, niezależną od wysokości dochodów. W związku z tą zmianą do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęły liczne skargi od osób samotnie wychowujących dzieci, które poczuły się pokrzywdzone tą sytuacją. 

***

Czytaj również:

nt

Zobacz także

Zobacz także