Jak mówiła wiceminister, ustawa przywraca wspólne rozliczanie samotnych rodziców z dziećmi, a dochód dzieci także jest objęty kwotą wolną od podatku.
Podniesione progi
- Rodzice, którzy w zeszłym roku mieli kwoty wolnej od podatku 6 tysięcy złotych, dzisiaj mają 45 tysięcy złotych. To jest wielokrotnie zwiększona korzyść. Podkreślę również, że - oprócz zmniejszonych z 17 do 12 procent stawek podatkowych - mamy podniesione progi, a w przypadku samotnych rodziców, to również jest podniesiony próg jeszcze o połowę. Czyli w przypadku samotnego rodzica dochód powyżej 180 tysięcy oznacza, że przechodzimy do wyższej składki podatkowej - mówiła Barbara Socha.
Wiceminister podała przykład naliczania podatku dla rodzica samodzielnie wychowującego dziecko, którego zarobki plasują się w okolicach średniej płacy.
Korzyść dla samotnych rodziców
- Samotna mama, która zarabia 6 tysięcy złotych, według przepisów, które obowiązują dzisiaj, płaci około 2 tysięcy podatku, do tej pory płaciła 3 tysiące. Po wprowadzeniu zmian, od 1 lipca, będzie to 500 złotych. Zatem jest to ogromna korzyść dla samotnych rodziców, szczególnie samotnych rodziców, którzy zarabiają więcej - mówiła wiceminister.
00:29 11750011_2.mp3 Wiceminister rodziny Barbara Socha o obniżeniu podatków. (IAR)
Czytaj także:
Nowe przepisy podatkowe - jeśli zostaną przyjęte przez parlament - miałyby obowiązywać od 1 lipca. Teraz rodzice samotnie wychowujący dziecko nie mogą się rozliczać wspólnie z dzieckiem, przysługuje im ulga podatkowa w wysokości 1500 złotych.
00:22 11750011_1.mp3 Wiceminister rodziny Barbara Socha o wspólnym rozliczaniu samotnych rodziców z dziećmi. (IAR)
Ustawa przeszła przez Sejm, teraz zajmie się nią Senat.
PR24, akg