Kolej Dużych Prędkości na linii Warszawa-CPK-Łódź. Wicepremier mówi o "cywilizacyjnej zmianie"
W ramach projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego zaprezentowano wariant inwestorski Kolei Dużych Prędkości z Warszawy przez CPK do Łodzi. - To jest coś, co przeniesie Polskę w XXI, a może i nawet w XXII wiek - mówił podczas prezentacji na Dworcu Fabrycznym w Łodzi wicepremier Piotr Gliński.
2022-06-07, 17:38
Spółka Centralny Port Komunikacyjny, po roku od rozpoczęcia prac, ujawniła we wtorek wariant inwestorski linii Kolei Dużych Prędkości Warszawa-Łódź. Prezentacja KDP z Łodzi przez m.in. Brzeziny i okolice Bolimowa do CPK i dalej do stolicy odbyła się na Dworcu Fabrycznym w Łodzi.
Odcinek KDP będzie miał 140 km i ma skrócić czas dojazdu z Łodzi do Warszawy z 1,5 godziny do 45 minut. Podróż z Łodzi do CPK ma trwać pół godziny, a ze stolicy do CPK - 15 minut.
Gliński: CPK przeniesie nas w XXII wiek
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas prezentacji na Dworcu Fabrycznym podkreślił, że rozbudowa kolei w okolicach Łodzi ma duże znaczenie dla strategicznych inwestycji w kraju.
- Centralny Port Komunikacyjny i Kolei Dużych Prędkości cywilizacyjnie zmienią Polskę, pozwolą na rozwój całego kraju, także na rozwój lokalny - zwrócił uwagę wicepremier. - Linie kolejowe, te nowoczesne, są najbardziej ekologicznymi i ekonomicznymi środkami transportu - zaznaczył.
Szef MKiDN podziękował przygotowującym projekty CPK i KDP. - To jest coś, co przeniesie Polskę w XXI, a może i nawet w XXII wiek - mówił.
Nowe połączenie kolejowe, nowe lotnisko
- Głównym filarem inwestycji CPK będą przedsięwzięcia kolejowe - zapewnił wiceminister infrastruktury Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.
CPK przygotowuje budowę 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i nowego lotniska. W sumie to 30 zadań inwestycyjnych i prawie 2000 km nowych linii kolejowych, które mają zostać zrealizowane do końca 2034 r.
- Horała o CPK: prace idą zgodnie z harmonogramem, nie ma opóźnień
- Inwestycje CPK wchodzą w nową fazę. Horała: Łódź będzie jednym z największych beneficjentów inwestycji
Obecnie oprócz budowy kolei podziemnej w Łodzi trwają prace projektowe przy 4-kilometrowym tunelu dalekobieżnym w tym mieście, który ma być dostosowany do KDP. Początek budowy to 2023 rok, a ukończenie planowane jest w 2027 r.
- W tym samym roku rozpocznie też funkcjonowanie CPK - powiedział prezes spółki Mikołaj Wild.
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Na ok. 3000 ha ma powstać Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. CPK ma być wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej.
kp
REKLAMA
REKLAMA