more_horiz
Wiadomości

Premier inwestuje w obligacje. "Robię to, do czego namawiam Polaków. Za słowami idą czyny"

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 14:24
- Od dłuższego czasu namawiam Polaków do kupowania polskich obligacji skarbowych - podkreślał z mównicy sejmowej premier Mateusz Morawiecki. - Jeśli sam robię to, do czego namawiam, to dobrze; za moimi słowami idą czyny - odpowiadał opozycji. Szef rządu zaznaczył też, że obligacje to transparentna i propaństwowa inwestycja.
Premier Morawiecki o zakupie obligacji: to chyba dobrze, jeśli robię to, do czego namawiam
Premier Morawiecki o zakupie obligacji: to chyba dobrze, jeśli robię to, do czego namawiamFoto: Twitter/@KancelariaSejmu

W ostatnich dniach media informowały, że premier Mateusz Morawiecki - jak wynika z jego z oświadczenia majątkowego - w ubiegłym roku kupił obligacje skarbowe za ponad 4,6 miliona złotych, które - jak podkreślają media - są korzystniej oprocentowane niż lokaty bankowe.

Premier o zakupie obligacji: za moimi słowami idą czyny

- Chcecie usłyszeć o obligacjach? Otóż tak, skoro sam namawiam od dłuższego czasu, nakłaniam Polaków nie od wczoraj, nakłaniam od wielu miesięcy, od wielu lat do tego, by inwestować, by kupować polskie obligacje, (...) ponieważ jest to inwestycja transparentna, bezpieczna dla wszystkich i propaństwowa. To chyba, jeśli sam robię to, do czego namawiam, jeśli za moimi słowami idą czyny, to dobrze. Czyż nie tak? - mówił premier w Sejmie.

- Gdybym tego nie zrobił, to jestem przekonany, że krzyczelibyście, że trzymam pieniądze na depozytach i lokatach w tych strasznych bankach. Tak to już z wami jest, przyzwyczaiłem się do tego - kontynuował Morawiecki, zwracając się do polityków opozycji.

- Ale jeszcze jedno chciałbym też powiedzieć, ponieważ widzę tu zainteresowanie ze strony sali, że mniej więcej 10 do 30 tys. zł średnio miesięcznie przeznaczam na różne działania charytatywne, na wspieranie różnych domów dziecka, warsztatów terapii zajęciowej, kolonii, wyjazdy dzieci w różne miejsca w Polsce i na Litwę - zaznaczył szef rządu. Podkreślił, że wspiera też osoby z niepełnosprawnościami, a od niedawna otacza opieką również kilkanaście rodzin z Ukrainy po to, by się jak najszybciej zasymilowały się w Polsce.

Posłuchaj
00:17 11783103_1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki o walce z inflacją (IAR)

Premier inwestuje w obligacje

W oświadczeniu majątkowym premiera nie doprecyzowano, czy Morawiecki wybrał obligacje dwu-, cztero- czy 10-letnie. Eksperci rynku finansowego wyliczyli dla "Faktu", że na takim ruchu premier w ciągu roku (zakładając, że obligacje kupił w maju 2021 r.) mógł zyskać pokaźną kwotę. - Przy 4,6 mln zł odsetki z obligacji detalicznych po pierwszym roku inwestycji mogą wynieść nawet 78 tys. zł. W kolejnym roku premier może być bogatszy nawet o pół miliona złotych - podał "Fakt".

Rzecznik rządu Piotr Müller pytany kilka dni temu o zakup obligacji przez premiera odparł, że każdy obywatel ma prawo je kupić. Dodał, że w oświadczeniu premiera znalazły się wszystkie informacje, których ujawnienie jest obligatoryjne; zauważył też, że obligacje są tak skonstruowane, by można było za ich pośrednictwem walczyć ze skutkami inflacji.

Czytaj także:

kp

Zobacz także

Zobacz także