more_horiz
Wiadomości

SG: zatrzymano obywateli Senegalu, Gwinei i Konga. Próbowali przedostać się z Białorusi do Polski

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 10:35
- 17 cudzoziemców próbowało minionej doby nielegalnie przedostać się do Polski przez polsko-białoruską granicę - podała Straż Graniczna. Byli to m.in. obywatele Senegalu, Gwinei i Konga. Zdarzenia te miały miejsce na rejonach podlegających pięciu placówkom SG.
SG: 17 cudzoziemców próbowało przedostać się z Białorusi do Polski
SG: 17 cudzoziemców próbowało przedostać się z Białorusi do PolskiFoto: twitter.com/@Straz_Graniczna

Na Twitterze Straż Graniczna (SG) poinformowała, że wśród zatrzymanych w czwartek cudzoziemców byli obywatele m.in. Senegalu, Gwinei i Konga, a do zatrzymań doszło na odcinkach ochranianych przez pięć placówek SG. Nie podano, których placówek to dotyczy.

SG zatrzymała też dwóch tzw. kurierów: obywatela Polski narodowości ormiańskiej i obywatela Bangladeszu. Pierwszy z nich przewoził trzech Nigeryjczyków. Więcej szczegółów zatrzymań nie podano.

Napięcia na granicy. Rozporządzenie MSWiA - co się zmieni?

Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

W rozporządzeniu podano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.

W ubiegłym tygodniu szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że rozporządzenie nie będzie przedłużane i przestaje obowiązywać od 1 lipca. Wojewoda podlaski rozporządzeniem wydanym w środę, od 1 lipca do 15 września wprowadził czasowy zakaz przebywania w odległości 200 metrów od granicy państwowej z Białorusią.

Zapora na granicy polsko-białoruskiej. Kiedy zakończenie prac?

Trwają odbiory techniczne ukończonych odcinków bariery budowanej na granicy polsko-białoruskiej. Jak informuje SG, przęsła ustawione są na długości ok. 150 km (łącznie zapora ma mieć 186 km).

Praktycznie w całości gotowa jest droga techniczna biegnąca wzdłuż granicy, a wykonawcy deklarują dotrzymanie terminu oddania całej zapory do użytku z końcem czerwca. Do końca trzeciego kwartału tego roku ma być gotowa również tzw. zapora elektroniczna, czyli wyposażenie ogrodzenia w sieć czujników i kamer.

W siedzibie Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku powstanie centrum nadzoru działające w oparciu o tę barierę elektroniczną, które będzie zbierać informacje i przekazywał je do placówek, aby reagowały na konkretne sytuacje na granicy.

Czytaj także:

pb

Zobacz także

Zobacz także