Jarosław Kaczyński o KPO: wierzę, że w KE zwycięży zdrowy rozsądek i przyzwoitość

- Wierzę, że w sprawie Krajowego Planu Odbudowy w Komisji Europejskiej zwycięży zdrowy rozsądek, poczucie rzeczywistości wojennej i zwykła przyzwoitość. Nam się to po prostu należy. Wypełniliśmy warunki - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

2022-06-21, 21:00

Jarosław Kaczyński o KPO: wierzę, że w KE zwycięży zdrowy rozsądek i przyzwoitość
1 czerwca Komisja Europejska po ponad rocznych negocjacjach zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy.Foto: Pixabay

W rozmowie w TVP Info Jarosław Kaczyński był pytany, czy środki z unijnego Funduszu Odbudowy, które mają być rozdysponowane w ramach KPO, zostaną ostatecznie wypłacone Polsce. - Wierzę, że w Komisji Europejskiej zwycięży zdrowy rozsądek, poczucie rzeczywistości wojennej i zwykła przyzwoitość. Nam się to po prostu należy. Wypełniliśmy te warunki. Nie było to dla nas jakoś specjalnie trudne (...) i dlatego wydaje mi się, że powinno być dobrze - powiedział prezes PiS.

Dodał jednak, że "złe siły działają cały czas". - Są też złe siły, ale ja liczę na to, co jest dobre w ludziach, bo ci, którzy tam decydują na najwyższym szczeblu UE, to też są ludzie - powiedział Kaczyński.

"Pokonaliśmy trudności" 

Jego zdaniem, na wszystkich polach, w których rząd Zjednoczonej Prawicy miał wpływ, sprawy szły w dobrą stronę. - Nawet wtedy, kiedy przyszły wielkie wyzwania, COVID i wojna, to w dalszym ciągu sobie radę dajemy i będziemy sobie dawać radę. Liczymy na to, że będą nam mniej przeszkadzać niż dotychczas. A przeszkadzano nam z wewnątrz (...), a poza tym przeszkadzano nam także z zewnątrz, co jest szczególnie zaskakujące i bolesne. Ale w takiej rzeczywistości żyjemy, musimy sobie w niej dawać radę. Zatwierdzenie KPO pokazuje, że - choć z trudnościami - też sobie dajemy radę - dodał prezes PiS.

1 czerwca Komisja Europejska po ponad rocznych negocjacjach zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. Był to krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy i Odporności po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19. Na 800 mld euro w ramach Funduszu składają się dotacje i pożyczki.

REKLAMA

Unijne warunki 

Komisja Europejska jako warunek akceptacji KPO postawiła m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Nowelizacja ustawy o SN, wprowadzająca m.in. to rozwiązanie, została niedawno uchwalona przez parlament i podpisana przez prezydenta; wejdzie w życie 15 lipca.

17 czerwca polski Krajowy Plan Odbudowy zatwierdziły państwa członkowskie UE. Decyzja została podjęta na posiedzeniu ministrów finansów państw UE w Luksemburgu. Na razie nie wiadomo, kiedy pieniądze trafią do Polski. KPO zakłada, że Polska musi wdrożyć reformy dotyczące sądownictwa do końca czerwca, a to otworzy jej w lipcu drogę do złożenia wniosku o środki finansowe. Komisja będzie miała do dwóch miesięcy na ocenę tego wniosku.

 Czytaj także:

kmp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej