more_horiz
Wiadomości

Ilu uchodźców dotychczas podjęło pracę w Polsce? Minister Maląg podała liczby

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 14:55
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przekazała, że "już ponad ćwierć miliona obywateli Ukrainy podjęło pracę w Polsce na podstawie uproszczonej procedury, która znacznie usprawniła i przyspieszyła proces zatrudniania".
Obywatele Ukrainy mogą szukać pracy m.in. przez stronę internetową www.pomagamukrainie.pl
Obywatele Ukrainy mogą szukać pracy m.in. przez stronę internetową www.pomagamukrainie.plFoto: Twitter.com/Straz_Graniczna

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego, mogą podejmować pracę bez konieczności uzyskania specjalnego zezwolenia. Takie rozwiązanie wprowadzono na mocy rządowej specustawy.

- Już ponad ćwierć miliona obywateli Ukrainy podjęło pracę w Polsce na podstawie uproszczonej procedury, która znacznie usprawniła i przyspieszyła proces zatrudniania. Dziś osoby te otrzymują pensję, dzięki której mogą utrzymać siebie i swoje rodziny - wskazała szefowa MRiPS.

"Wspieramy naszą gospodarkę"

- Pamiętajmy, że te 252 tys. osób to pracownicy zatrudnieni w ostatnich miesiącach, już po agresji Federacji Rosyjskiej. Obywatele Ukrainy jednak już od lat zajmują ważne miejsce na polskim rynku pracy, uzupełniają braki kadrowe w wielu branżach i wspierają naszą gospodarkę. Pod koniec ubiegłego miesiąca do ubezpieczeń rentowych i emerytalnego zgłoszonych było niemal 715 tys. pracowników z Ukrainy - mówiła minister rodziny.

Podkreśliła, że sytuacja na rynku pracy w Polsce jest bardzo dobra i stabilna. - Jesteśmy w gronie unijnych liderów pod względem niskiego bezrobocia. Pracodawcy cały czas zgłaszają do urzędów pracy informacje o kolejnych wolnych miejscach pracy i aktywizacji zawodowej - na koniec maja urzędy dysponowały niemal 87 tys. takich ofert - wskazała Marlena Maląg.

Szkolenia z języka polskiego

Osoby, które z różnych powodów nie potrafią samodzielnie znaleźć pracy, mogą zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy. Dzięki temu mogą skorzystać z pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego i ze szkoleń (również z języka polskiego).

Obywatele Ukrainy mogą także szukać pracy przez stronę internetową www.pomagamukrainie.pl, przez portal zielona linia - KLIKNIJ TUTAJ! oraz infolinię 19-524, a także Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia. Przydatne informacje, także w języku ukraińskim, są na stronach centralnej bazy ofert pracy: KLIKNIJ TUTAJ!.

Czytaj więcej:

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Zobacz także: Marlena Maląg w "Sygnałach dnia"

nt

Zobacz także

Zobacz także