more_horiz
Wiadomości

Budowa Baltic Pipe dobiega końca. Sasin: w tym roku uruchomimy część przepustowości

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 14:37
Wicepremier Jacek Sasin poinformował, że budowa Baltic Pipe dobiega końca. Podczas senackiej konferencji pt. "Droga do uniezależnienia energetycznego Polski i regionu" wskazał, że gazociąg "w tej chwili jest finalizowany".
Jacek Sasin: budowa gazociągu Baltic Pipe dobiega końca, w tym roku uruchomimy część przepustowości
Jacek Sasin: budowa gazociągu Baltic Pipe dobiega końca, w tym roku uruchomimy część przepustowościFoto: Wojciech Wrzesien/Shutterstock

- Jeszcze w tym roku w pewnej części przepustowości ten projekt zostanie uruchomiony. Od roku przyszłego będzie mógł już w pełni służyć uzupełnieniu miksu gazowego w Polsce o tą część gazu, która będzie gazem pochodzącym z Norwegii, ale również będzie mógł służyć do transportu gazu z innych kierunków, również kupowanego na giełdzie europejskiej, gdzie jest dostępny gaz także innego pochodzenia - mówił Jacek Sasin.

Wicepremier dodał, że powyższe działania spowodowały, iż "Polska ze spokojem przyjęła jednostronną decyzję ze strony Rosji wstrzymania dostaw gazu". Dodał, że decyzja ta nie ma żadnego oparcia w kontrakcie, który obowiązuje do końca tego roku. Zapowiedział też, że nasz kraj zamierza rozliczyć Gazprom z decyzji o odcięciu dostaw gazu do naszego kraju.

- Jako ministerstwo jesteśmy w porozumieniu z kierownictwem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w tej sprawie i zamierzamy również rosyjskiego giganta gazowego z tej decyzji rozliczyć. Nie może być tak, że tego typu decyzje są podejmowane jednostronnie, nie ma mając oparcia w kontrakcie, a my nie reagujemy. Musimy naszych start tutaj dochodzić - mówił. Zaznaczał przy tym, że niezależnie od tych działań, odpowiednia ilość gazu jest zapewniona odbiorcom indywidualnym oraz instytucjonalnym w gospodarce.

Sytuacja energetyczna Polski

Jacek Sasin dodał ponadto, że przy zapotrzebowaniu na gaz rząd korzysta z innych inwestycji - nie tylko z Gazoportu w Świnoujściu i własnego wydobycia, ale również z połączeń z krajami sąsiednimi za pomocą rewersów z Niemcami czy południowymi sąsiadami.

Dodał, że Polska korzysta też z połączenia z portem w Kłajpedzie na Litwie. - Mamy napełnione w 100 procentach magazyny, z których jeszcze nie korzystamy i tym się również wyróżniamy, to również pokazuje naszą zapobiegliwość - powiedział.

Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego pod koniec kwietnia tego roku.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:27 11812007_1.mp3 Jacek Sasin: budowa gazociągu Baltic Pipe dobiega końca (IAR)

 

ng

Zobacz także

Zobacz także