more_horiz
Wiadomości

Najnowszy komunikat SG. Na polsko-białoruskiej granicy zatrzymano migrantów z Afryki i Azji. Zniszczyli zasieki

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 10:20
Straż Graniczna poinformowała o kolejnych próbach nielegalnego przedostania się do Polski z terytorium Białorusi. Chodzi o 17 migrantów m.in. z Afganistanu i Egiptu. Przecięli zasieki z drutu ostrzowego tzw. concertinę. Żeby przedostać się do naszego kraju, szukają miejsc, gdzie jeszcze nie ma postawionych przęseł budowanej zapory.  
Kolejni migranci na granicy polsko-białoruskiej. SG: przecięli zasieki z drutu
Kolejni migranci na granicy polsko-białoruskiej. SG: przecięli zasieki z drutuFoto: Twitter.com/@Straz_Graniczna

Próby przekroczenia granicy miały miejsce na terenie działania placówek SG w Białowieży, Narewce i Lipsku. Granicę próbowali przekraczać w tych miejscach obywatele Afganistanu, Egiptu, Somalii, Syrii, Maroka, Kamerunu i Jemenu. 

Krystyna Jakimik-Jarosz z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej poinformowała, że migranci ci przeszli do Polski, przecinając concertinę. Dodała, że widać, że szukają do przejścia miejsc, gdzie nie ma jeszcze postawionych przęseł budowanej na granicy zapory.

Migranci na granicy polsko-białoruskiej 

Straż Graniczna przekazała też informacje o stanie prac nad budową zapory na linii granicznej. Inwestycja niebawem zostanie ukończona.

Na planowanych 187 kilometrach podlaskiego odcinka granicy przewidziano 24 przejścia dla dużych zwierząt i 140 tys. otworów dla małych zwierząt oraz przepusty na istniejących ciekach wodnych. Rozpoczęła się też instalacja bariery elektrycznej, która ma zabezpieczyć 202 kilometry na granicy polsko-białoruskiej. Budowa ogrodzenia rozpoczęła się 25 stycznia i ma być gotowa do 30 czerwca. 

W związku z budową tej zapory, do końca czerwca obowiązuje rozporządzenie MSWiA o czasowym zakazie przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r. 

Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem będzie obowiązywać - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy na odległość 200 metrów.

Czytaj także:

Zobacz także: wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz w Programie 1 Polskiego Radia

ASP

Zobacz także

Zobacz także