Premier odniósł się do słów Jourovej. "Cała Europa potrzebuje jedności i solidarności"

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do słów wiceszefowej KE Very Jourovej, która stwierdziła, że nowelizacja ustawy o SN nie wypełnia tzw. kamieni milowych. Od ich wypełnienia zależy wypłata środków z KPO. - Potrzebne jest oddramatyzowanie sytuacji. Cała Europa potrzebuje jedności i solidarności - powiedział. Jego zdaniem, "jeśli ktoś po aptekarsku będzie chciał mierzyć wskaźniki, to oczywiście, że coś tam może nie pasować", ale możliwe są negocjacje. 

2022-06-30, 19:35

Premier odniósł się do słów Jourovej. "Cała Europa potrzebuje jedności i solidarności"

Podczas konferencji prasowej w czwartek Morawiecki był pytany o słowa wiceprzewodniczącej KE Very Jourovej w Parlamencie Europejskim, gdzie powiedziała, że nowa ustawa o Sądzie Najwyższym nie wypełnia tzw. kamieni milowych koniecznych do uruchomienia środków dla Polski z unijnego Funduszu Odbudowy.

Premier Morawiecki: potrzebne jest oddramatyzowanie sytuacji

- Co do różnego rodzaju wskaźników i celów do wykonania - tak jak powiedziałem - wraz z Umową Partnerstwa mamy pewne wskaźniki i cele do wykonania. Podobnie w Krajowym Planie Odbudowy - Polska i wszystkie inne kraje członkowskie Unii Europejskiej mają wskaźniki i cele do wykonania. Jedne wskaźniki wykonuje się w 100 procentach, inne trochę mniej - wtedy następuje proces dyskusji i negocjacji z Komisją Europejską - powiedział Morawiecki.

Jak wskazał, odnosząc się do swoich rozmów z unijną komisarz ds. spójności i reform Elisą Ferreirą, w dyskusji potrzebne jest "oddramatyzowanie sytuacji". - Myślę, że dzisiaj cała Europa tego potrzebuje - jedności i wspólnego frontu wobec tego kraju, który rzucił rękawicę porządkowi geopolitycznemu całego świata i naruszył pokój w Europie, potrzebujemy tu jedności i solidarności - zaznaczył.

- Jeśli ktoś po aptekarsku będzie chciał mierzyć wskaźniki i cele, to oczywiście, że coś tam może nie pasować, ale my będziemy walczyli o swoje racje. Ja jestem dobrej myśli, że na przełomie tego i przyszłego roku pierwsze środki - nie tylko z Umowy Partnerstwa, ale także z Krajowego Planu Odbudowy - pojawią się na konkretne programy w Polsce - oświadczył premier.

REKLAMA

Posłuchaj

Premier Morawiecki: potrzebne jest oddramatyzowanie sytuacji (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

Zaskakujące słowa Jourovej

Jak podaje portal tvn.24.pl wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova została zapytana w czwartek podczas posiedzenia Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego, czy nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym wypełnia warunki określone w Krajowym Planie Odbudowy. - Nie, nie wypełnia - odparła Jourova.

- Polska będzie musiała zastanowić się nad tymi warunkami i jeśli nie będzie wystarczającej reakcji w prawnie wiążących przepisach dotyczących polskich sędziów, które odpowiadają warunkom z kamieni milowych, nie wypłacimy pieniędzy. Ale powtarzam jedynie to, co szefowa Komisji (Ursula van der Leyen - red.) już powiedziała - stwierdziła wiceprzewodnicząca KE.

Czytaj więcej:

Rzecznik Komisji Europejskiej, proszony o komentarz do słów Jourovej, powiedział: "nie rozpoczęliśmy jeszcze oceny polskich ustaw pod kątem kamieni milowych". - Nie jesteśmy na tym etapie, by dokonywać takiej oceny, to dopiero przed nami. Dziś nie możemy więc powiedzieć, czy przepisy wypełniają kamienie milowe, czy też nie - powiedział rzecznik, cytowany przez portal tvn24.pl.

REKLAMA

Kamienie milowe

W połowie czerwca polski KPO zatwierdziły państwa członkowskie Unii Europejskiej. Na podstawie tego dokumentu nasz kraj będzie mógł wydawać pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy i Odporności. To krok w kierunku wypłaty przez Unię 23,9 miliardów euro dotacji i 11,5 miliarda euro pożyczek w ramach tego Funduszu.

W ramach porozumienia z Komisją Europejską rząd zobowiązał się do realizacji tak zwanych kamieni milowych. Obejmują one między innymi zmiany w sądownictwie.

Prezydent Andrzej Duda przygotował nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która zakłada m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej, a w jej miejsce zostanie utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Ustawa wejdzie w życie 15 lipca. Została opublikowana w Dzienniku Ustaw 14 czerwca.

Zobacz też: Radosław Fogiel w "Salonie politycznym Trójki"

kp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej