Szef MON zatwierdzi umowę na dostawę nowoczesnej broni. Będzie produkowana w Polsce
Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak jutro w Hucie Stalowa Wola zatwierdzi umowę na dostawę systemów wieżowych zintegrowanych z transporterami Rosomak - zapowiedział resort obrony.
2022-07-04, 12:25
W ramach umowy przewidziane jest pozyskanie 70 egzemplarzy zdalnie sterowanych systemów wieżowych ZSSW-30 zintegrowanych z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych SPIKE-LR na potrzeby integracji z kołowymi transporterami opancerzonymi (KTO) ROSOMAK. Dodatkowo umowa obejmuje pakiet logistyczny obejmujący części zamienne do każdej z zamówionych wież oraz pakiet szkoleniowy dla załóg. Stronami umowy są Skarb Państwa reprezentowany przez Agencję Uzbrojenia oraz konsorcjum zakładów Huta Stalowa Wola S.A i WB Electronics S.A. Dostawy zaplanowane są na lata 2024-27.
Zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30 powstał w wyniku realizacji pracy rozwojowej, w efekcie której opracowano prototyp wraz z dokumentacją techniczną. ZSSW-30 będzie służył do zwalczania celów opancerzonych oraz obiektów i umocnień wykorzystywanych przez przeciwnika, a także do wsparcia ogniowego pododdziałów w czasie prowadzenia działań bojowych.
Szerokie zastosowanie maszyny
Zastosowane systemy optoelektroniczne umożliwią realizację zadań niezależnie od pory doby, a także w trudnych warunkach atmosferycznych. Główne uzbrojenie ZSSW-30 stanowi armata automatyczna Bushmaster Mk.44S, która umożliwia prowadzenie ognia w trybie automatycznym i półautomatycznym, z wykorzystaniem pięciu różnych typów amunicji, w tym amunicji programowalnej.
Uzbrojenie pomocnicze stanowi sprzężony z armatą zmodyfikowany 7,62 mm karabin maszynowy UKM-2000C. Dodatkowe uzbrojenie stanowi podwójna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych SPIKE-LR. Uzbrojenie może być ładowane zarówno z zewnątrz jak i od wewnątrz pojazdu.
REKLAMA
Atuty techniczne sprzętu
BWP BORSUK składa się z uniwersalnej modułowej platformy gąsienicowej (UMPG) i zdalnie sterowanego systemu wieżowego (ZSSW). Załogę stanowi trzech żołnierzy: dowódca, operator uzbrojenia i kierowca. Pojazd jest przeznaczony do transportu sześciu żołnierzy w rejon pola walki, przy zapewnieniu odpowiedniego poziomu ochrony, jak również do wsparcia pododdziałów piechoty przy wykorzystaniu broni pokładowej.
Czytaj także:
- Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Błaszczak: zadaniem władz jest wzmocnienie Sił Zbrojnych
- Wakacyjne kursy przeszkolenia wojskowego. Absolwenci klas mundurowych będą trenować krócej
łk
REKLAMA