more_horiz
Wiadomości

Polska gotowa na powrót koronawirusa? Premier zarządził spotkanie z Radą Medyczną

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2022 20:58
Premier Mateusz Morawiecki w najbliższym czasie spotka się z Radą Medyczną, by sprawdzić, jak idą przygotowania do ewentualnego nawrotu pandemii COVID-19 - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.
Premier w najbliższym czasie spotka się z Radą Medyczną
Premier w najbliższym czasie spotka się z Radą MedycznąFoto: PAP/Wojtek Jargiło

Rzecznik rządu został zapytany w Polsat News o możliwość nawrotu pandemii COVID-19 wobec wzrastającej liczby zakażeń w zachodniej Europie i gotowość rządu na taki scenariusz.

- W tej chwili aktualizowane są w Ministerstwie Zdrowia plany dotyczące miejsc, w których mogłyby powstawać szpitale tymczasowe; liczę, że taki wariant nie będzie konieczny, ale trzeba to przygotować. W najbliższym czasie premier Mateusz Morawiecki spotka się z Radą Medyczną - tą szerszą, medyczno-ekonomiczną - by sprawdzić przygotowania Ministerstwa Zdrowia, które miało zrealizować na polecenie premiera - odpowiedział Müller.

Przygotowania do nawrotu COVID-19

Przypomniał, że jedną ze skutecznych metod zapobiegania chorobie są szczepienia, a wiedza na temat COVID-19, którą dysponują medycy, jest obecnie o wiele większa niż na początku pandemii. - Liczymy na to - i to jest wariant bazowy - że nie będzie potrzeby, by postępować w taki sposób, jak w poprzednich latach, żeby wprowadzać lockdowny - stwierdził.

Rzecznik rządu ocenił, że polski system ochrony zdrowia jest przygotowany na powrót COVID-u w takiej postaci jak dotychczas. - Natomiast jeżeli dojdzie do jakiejś skomplikowanej mutacji, która by zmieniała charakterystykę tej choroby, to oczywiście nikt nie odpowie w tej chwili, że mamy pełną gotowość - zaznaczył.

W środę resort zdrowia reformował, że od 30 czerwca do 6 lipca badania potwierdziły 4163 zakażenia COVID-19 - przy ok 29,7 tys. testach - w tym 556 ponownych, zmarło zaś 16 osób z COVID-19.

MZ przypomina, że obecnie szczepienia przeciw COVID-19 przeprowadzane są zgodnie z aktualnymi oficjalnymi zaleceniami, które mogą być uaktualnione wraz z decyzją Europejskiej Agencji Leków. Różne kraje dopuszczają czwartą dawkę dla seniorów powyżej 60. lub 70. roku życia.

Gwałtowny wzrost zakażeń w Niemczech i Włoszech

W Niemczech, gdzie w ostatnich kilku dniach zanotowano gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem, obecnie przeważa subwariant omikronu BA.5. Ogólnokrajowa tygodniowa zachorowalność wzrosła o 38 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem. Jak alarmuje Instytut Roberta Kocha, wzrost infekcji dotknął wszystkie grupy wiekowe, zwłaszcza osoby starsze, dzieci i młodzież. Znacznie zwiększyła się też liczba ognisk zakażeń w domach starców i w domach opieki, a także w szpitalach.

Czytaj także:

We Włoszech natomiast ostatnio notowano od około 80 tys. do ponad 90 tys. zakażeń dziennie. Zdaniem profesora Fabrizia Pregliasco, wykładowcy uniwersytetu w Mediolanie i jednego z najbardziej znanych włoskich wirusologów, szerzący się obecnie we Włoszech subwariant omikronu BA.5 jest trochę spokojniejszy i mniej groźny niż poprzednie, ale bardzo zaraźliwy i dlatego należy spodziewać się pogorszenia sytuacji pandemicznej i dalszego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem.

Zobacz także: Łukasz Schreiber w "Trójkowym komentarzu dnia"

kp

Zobacz także

Zobacz także