more_horiz
Wiadomości

"Mamy w Polsce krajową żywność". Morawiecki rozwiewa wątpliwości ws. tranzytu zboża z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2022 17:03
- Zboże, które wjeżdża do Polski z Ukrainy będzie sprzedawane w Afryce i na Bliskim Wschodzie - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że "mamy w Polsce polską żywność i polskie zboże" oraz dodał, że rząd będzie zabezpieczać polską wieś i polskiego rolnika.
Mamy w Polsce krajową żywność. Morawiecki rozwiewa wątpliwości ws. tranzytu zboża z Ukrainy
"Mamy w Polsce krajową żywność". Morawiecki rozwiewa wątpliwości ws. tranzytu zboża z UkrainyFoto: zmeypetrov/Shutterstock

Po tym jak przez Polskę rozpoczął się transport ukraińskiego zboża, w mediach pojawiły się doniesienia, że rolnicy są zaniepokojeni jego napływem, gdyż wypełniają się polskie magazyny; zdaniem rolników, może to spowodować, że w czasie żniw nie będzie w silosach miejsca na polskie zboże z tegorocznych żniw.

Na pikniku w Myśliwcu Mateusz Morawiecki mówił o problemach związanych z tranzytem ukraińskiego zboża przez Polskę. - Jeżeli są takie przypadki, poleciłem wicepremierowi, ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi Henrykowi Kowalczykowi sprawdzenie dokładne, gdzie to występuje i zablokowanie tego procesu. Żeby zboże, które wjeżdża do Polski z Ukrainy było sprzedawane w Afryce i na Bliskim Wschodzie, tam zabezpieczało potrzeby żywnościowe. My mamy w Polsce polską żywność, polskie zboże i będziemy zabezpieczać polską wieś i polskiego rolnika - powiedział.

Duma z polskiej wsi

Premier w województwie kujawsko-pomorskim odniósł się także do dumy z polskiej wsi. - To, co tutaj widzę, to jest coś przepięknego - tyle polskiej tradycji i kolorów. Jak patrzę na nasze wspaniałe panie z Kół Gospodyń Wiejskich to wiem, że jesteście takimi superwomen. Dziękuję Wam za to - powiedział podczas wystąpienia na pikniku rodzinnym "Z Produktem Polskim - Bitwa Regionów".

Jak dodał, "wieś polska to wspaniała ostoja polskiej tradycji". Wskazał, że potwierdza to też konkurs "Bitwa Regionów". - Nigdy nie powinniśmy się wstydzić polskiej wsi. Powinniśmy być dumni z polskiej wsi - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Premier wskazał także, że "Polska lokalna wymaga lokalnych inwestycji". - Cieszę się, że z Polskiego Ładu zostały przeznaczone środki na budowę tutejszego domu kultury. Takich inwestycji realizujemy w Polsce bardzo wiele, ponieważ polska kultura wymaga wsparcia z budżetu - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zauważył ponadto, że "niektórzy zamknięci w swoich wieżowcach nie myślą o polskiej wsi". - Oni nie wiedzą jaka polska wieś jest piękna. Niech wieś tkwi we wszystkich z nas, bo to jest nasza polska kultura i polska tradycja - zaapelował.

Czytaj także:

Wsparcie Kół Gospodyń Wiejskich

Mateusz Morawiecki wyraził także wdzięczność wobec Kół Gospodyń Wiejskich. Wskazał, że rząd przeznacza środki na wsparcie KGW, ponieważ "chce pielęgnować lokalne tradycje".

- Polska wieś boryka się z wieloma problemami, związanymi z wojną na Ukrainie, z inflacją, putinflacją. My dbamy, by polska żywność trafiała na polskie stoły, wprowadziliśmy dofinansowania do nawozów, żeby wesprzeć polskiego rolnika - zaznaczył.

Premier podkreślił, że rząd "będzie zabezpieczać polską wieś i polskiego rolnika". - Te przepiękne wykwity polskiej tradycji i kultury niech służą nam jako połączenie przyszłości i przeszłości, zakorzenionej w tradycji, której depozytariuszem są KGW - powiedział.

- Dziękuję za podtrzymywanie tradycji, kultury i wiary - jesteśmy z nich dumni, bo one wyznaczają nam drogę ku przyszłości - wskazał.

Posłuchaj
05:37 PR24_mp3 2022_07_09-16-32-02.mp3 Premier Morawiecki: nigdy nie powinniśmy się wstydzić polskiej wsi, powinniśmy być z niej dumni (Polskie Radio 24) 

ng/IAR/PAP

Zobacz także

Zobacz także