Wysokie ceny energii w Europie. "W Polsce zapłacimy dwukrotnie mniej od średniej unijnej"

Komisja Europejska przedstawiła raport, z którego wynika, że za kilowatogodzinę w polskim gospodarstwie domowym płaciło się dwukrotnie mniej od średniej unijnej. Za główną przyczynę wzrostu cen energii w Europie wskazano wojnę na Ukrainie. 

2022-07-10, 15:45

Wysokie ceny energii w Europie. "W Polsce zapłacimy dwukrotnie mniej od średniej unijnej"
Największy wzrost cen hurtowych energii rok do roku w krajach UE został zarejestrowany na południu Europy. Foto: Shutterstock/Kwangmoozaa/KE

Komisja Europejska przedstawiła raport, który dotyczy rynku energii elektrycznej i gazu w I kwartale 2022 roku. Dokument ten akcentuje fakt, że wojna na Ukrainie jest przyczyną niepewności  w temacie europejskiego bezpieczeństwa dostaw gazu. Podkreślono w nim, że to właśnie rosyjska agresja ma główny wpływ na zmienność cen na rynkach europejskich.

Jak wynika z raportu, wysokie hurtowe ceny energii elektrycznej wywierają presję na ceny detaliczne. Nie pozostaje to bez znaczenia, jeśli chodzi o wysokość rachunków za energię, które dotykają zarówno gospodarstwa domowe jak i sektory przemysłowe.

Jak wiadomo, ceny energii elektrycznej osiągnęły historyczne poziomy w pierwszym kwartale 2022 r. Raport dotyczący rynku energii elektrycznej pokazuje w jaki sposób przyczyniły się do tego międzynarodowe sankcje na Rosję i obawy przed zakłóceniem dostaw.

Cena hurtowa

REKLAMA

I tak możemy przeczytać, że średnia cena hurtowa za megawatogodzinę (MWh) wyniosła w tym roku w UE - 201 euro, co daje 281 proc. więcej niż w II kwartale w roku ubiegłym. Trzeba też podkreślić - zgodnie z informacją zawartą w raporcie - że samo zużycie energii elektrycznej spadło nieznacznie ( - 1 proc) - do czego przyczyniła się łagodna zima i wysokie ceny energii elektrycznej.

Największy wzrost cen hurtowych energii rok do roku w krajach UE został zarejestrowany na południu Europy: w Hiszpanii i Portugalii (+ 411 proc.), w Grecji (343 proc.), we Francji (336 proc.). Jak podaje raport KE, Włochy odnotowały najwyższą średnią cenę kwartalną, która była o 318 proc wyższa niż w tym samym czasie w 2021 roku.

Energia elektryczna

KE załączyła również grafikę z szacunkowymi cenami energii elektrycznej w gospodarstwach domowych państw UE. Listę otwiera Hiszpania, w której za kilowatogodzinę (kWh) należy zapłacić 51,5 eurocentów, potem kolejno Dania (45, 3 eurocenta) i Włochy (42,0 eurocenta).

Jak na tle innych państw wypada nasz kraj? W Polsce za kilowatogodzinę trzeba zapłacić 16,54 eurocentów. KE podkreśla, że wzorem poprzednich kwartałów, Węgry (10,0 eurocentów) i Bułgaria (10,9 eurocentów) utrzymały pozycję państw członkowskich z najmniejszymi cenami energii elektrycznej.

REKLAMA

W porównaniu do marca 2021 roku, średnia unijna wzrosła o 32 proc. do 29,2 eurocentów .

Największe wzrosty rok do roku zostały odnotowane w Holandii (+174 proc), Hiszpanii (120 proc.) i Grecji (11 proc.).

Czytaj także:

es/tvp.info

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej