Tańszy węgiel dla gospodarstw domowych. Sobolewski: zwiększamy wydobycie i sprowadzamy go zza granicy

Sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski powiedział w TVP 1, że nie powinno być obaw o to, że zabraknie węgla dla tych, którzy będą go potrzebować. Poseł przypomniał, że wchodzi w życie ustawa o wsparciu dla osób, które korzystają z tego surowca.

2022-07-15, 10:15

Tańszy węgiel dla gospodarstw domowych. Sobolewski: zwiększamy wydobycie i sprowadzamy go zza granicy
Mariusz Marszałkowski: 11 mln ton węgla musimy sprowadzać z zagranicy. Foto: Shutterstock/Artur_Nyk

Krzysztof Sobolewski zaznaczył, że problem z kupnem węgla może się pojawić w sierpniu. - Jeśli w jednym momencie wszyscy będą się chcieli zaopatrzyć w ten węgiel, to rzeczywiście może być w tym momencie problem, żeby wszyscy mogli go kupić, tyle ile będą chcieli - powiedział poseł.

- Zwiększamy wydobycie, musimy sprowadzić ten węgiel zza granicy, krajowe wydobycie jest za małe w tej chwili na zaspokojenie wszystkich potrzeb. Natomiast już wrzesień październik będzie możliwość zakupy i nie będzie obawy, że będzie brakować węgla - mówił Krzysztof Sobolewski.

Poseł dodał, że zabezpieczone są także dostawy gazu, które wystarczą na pokrycie krajowego zapotrzebowania.

Posłuchaj

TVP1: K. Sobolewski o zaopatrzeniu w węgiel (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która ustala maksymalną cenę 996 złotych i 60 groszy za tonę węgla dla odbiorców indywidualnych oraz wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

REKLAMA

Szczegóły ustawy

Podczas zakupu węgla w cenie preferencyjnej trzeba będzie przekazać sprzedawcy informację o ilości węgla, jaki gospodarstwo domowe kupiło od dnia wejścia w życie ustawy. Wymagana też będzie deklaracja o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw lub kopia deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw. Chodzi o zgłoszenie tych źródeł do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Rekompensaty będą wypłacane na wniosek sprzedawcy z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, na który przekazane zostaną dodatkowe środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Maksymalnie na dopłaty Skarb Państwa będzie mógł przeznaczyć 3 mld zł.

Większość zapisów ustawy wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.  

Sejm 23 czerwca uchwalił ustawę, która ma chronić niektórych odbiorców przed wysokimi cenami węgla. Ustalona w ustawie maksymalna cena jednej tony węgla wyniesie 996,60 zł.Za głosowało 298 posłów, 15 było przeciw, a 136 wstrzymało się od głosu.

REKLAMA

Czytaj także:

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej