Soboń: nie zrezygnujemy ze wsparcia tych, którzy przez inflację cierpią najbardziej

Wiceminister finansów Artur Soboń zapewnił w rozmowie z "Polska Times", że budżet państwa może udźwignąć takie wydatki, jak 14. emerytura czy dopłaty do węgla.  - Biorąc pod uwagę także nasze możliwości, planujemy wszystkie wydatki ostrożnie, ale nie zrezygnujemy z wrażliwości społecznej i ze wsparcia tych, którzy przez inflację cierpią najbardziej - podkreślił.

2022-07-20, 17:09

Soboń: nie zrezygnujemy ze wsparcia tych, którzy przez inflację cierpią najbardziej

Na wypłatę dodatku na zakup węgla rząd przeznaczy łącznie około 11,5 miliarda złotych. Artur Soboń powiedział, że "oczywiście nie są małe pieniądze z punktu widzenia całości budżetu państwa, ale to też nie są pieniądze, które miałyby takie znaczenie, które powoduje, że musimy korygować zapisy w samym budżecie".

- To są pieniądze, które jesteśmy w stanie w budżecie na ten rok i w kolejnych lata zaplanować, tak, aby dopłaty do węgla mogły być spokojnie zrealizowane w ramach deficytu za rok budżetowy 2022 - powiedział wiceszef Ministerstwa Finansów.

Artur Soboń dodał, że "być może wsparcie osłonowe będzie jeszcze potrzebne w kolejnych latach", ale - jak spodziewa się wiceminister - "rok 2022 jest i będzie najtrudniejszy", zwłaszcza - okres jesienno-zimowy.

"Nowa sytuacja w Europie"

Wiceminister mówił, że wynika to z tego, iż "państwa europejskie nie są do niego przygotowane". - Wszystko wskazuje na to, że transfer gazu przez Nord Stream 1 będzie kontynuowany, ale równie dobrze decyzją jednoosobową, czyli Putina, gaz może przestać być kierowany do Niemiec i będziemy mieć zupełnie nową sytuację w Europie - powiedział.

REKLAMA

Podkreślił, że "niewiadomych jest na tyle dużo, że Europa musi się dobrze przygotować do nowej sytuacji i turbulencji energetycznych". Przypomniał w tym kontekście, że "coraz więcej gazu kupujemy jako Europejczycy np. w Stanach Zjednoczonych. W czerwcu padł rekord - więcej gazu kupionego z tego kierunku, niż ze wszystkich innych razem wziętych".

Elementy osłonowe

Artur Soboń dodał, że Polska nie jest państwem nadmiernie zadłużonym. - Biorąc pod uwagę także nasze możliwości, planujemy wszystkie wydatki ostrożnie, ale nie zrezygnujemy z wrażliwości społecznej i ze wsparcia tych, którzy przez inflację cierpią najbardziej. Dopłaty do prądu czy do węgla to jest jeden z tych elementów osłonowych, które są bardzo ważne - wyjaśnił wiceminister.

"Polska Times" przypomina, że wnioski o wypłatę dodatku węglowego będzie można składać do końca listopada. Nie ma limitu dochodowego. Każdy, kto ogrzewa dom węglem, może złożyć wniosek o dofinansowanie, nie obowiązuje limit dochodowy.

Czytaj także:

Zobacz także: Piotr Naimski w "Sygnałach dnia"

es

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej