more_horiz
Wiadomości

Soboń: nie zrezygnujemy ze wsparcia tych, którzy przez inflację cierpią najbardziej

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 17:09
Wiceminister finansów Artur Soboń zapewnił w rozmowie z "Polska Times", że budżet państwa może udźwignąć takie wydatki, jak 14. emerytura czy dopłaty do węgla.  - Biorąc pod uwagę także nasze możliwości, planujemy wszystkie wydatki ostrożnie, ale nie zrezygnujemy z wrażliwości społecznej i ze wsparcia tych, którzy przez inflację cierpią najbardziej - podkreślił.
Wiceminister finansów Artur Soboń w Polska Times podkreślił, że sytuacja budżetu po pierwszym półroczu jest stabilna
Wiceminister finansów Artur Soboń w "Polska Times" podkreślił, że sytuacja budżetu po pierwszym półroczu jest stabilnaFoto: PAP/Piotr Nowak

Na wypłatę dodatku na zakup węgla rząd przeznaczy łącznie około 11,5 miliarda złotych. Artur Soboń powiedział, że "oczywiście nie są małe pieniądze z punktu widzenia całości budżetu państwa, ale to też nie są pieniądze, które miałyby takie znaczenie, które powoduje, że musimy korygować zapisy w samym budżecie".

- To są pieniądze, które jesteśmy w stanie w budżecie na ten rok i w kolejnych lata zaplanować, tak, aby dopłaty do węgla mogły być spokojnie zrealizowane w ramach deficytu za rok budżetowy 2022 - powiedział wiceszef Ministerstwa Finansów.

Artur Soboń dodał, że "być może wsparcie osłonowe będzie jeszcze potrzebne w kolejnych latach", ale - jak spodziewa się wiceminister - "rok 2022 jest i będzie najtrudniejszy", zwłaszcza - okres jesienno-zimowy.

"Nowa sytuacja w Europie"

Wiceminister mówił, że wynika to z tego, iż "państwa europejskie nie są do niego przygotowane". - Wszystko wskazuje na to, że transfer gazu przez Nord Stream 1 będzie kontynuowany, ale równie dobrze decyzją jednoosobową, czyli Putina, gaz może przestać być kierowany do Niemiec i będziemy mieć zupełnie nową sytuację w Europie - powiedział.

Podkreślił, że "niewiadomych jest na tyle dużo, że Europa musi się dobrze przygotować do nowej sytuacji i turbulencji energetycznych". Przypomniał w tym kontekście, że "coraz więcej gazu kupujemy jako Europejczycy np. w Stanach Zjednoczonych. W czerwcu padł rekord - więcej gazu kupionego z tego kierunku, niż ze wszystkich innych razem wziętych".

Elementy osłonowe

Artur Soboń dodał, że Polska nie jest państwem nadmiernie zadłużonym. - Biorąc pod uwagę także nasze możliwości, planujemy wszystkie wydatki ostrożnie, ale nie zrezygnujemy z wrażliwości społecznej i ze wsparcia tych, którzy przez inflację cierpią najbardziej. Dopłaty do prądu czy do węgla to jest jeden z tych elementów osłonowych, które są bardzo ważne - wyjaśnił wiceminister.

"Polska Times" przypomina, że wnioski o wypłatę dodatku węglowego będzie można składać do końca listopada. Nie ma limitu dochodowego. Każdy, kto ogrzewa dom węglem, może złożyć wniosek o dofinansowanie, nie obowiązuje limit dochodowy.

Czytaj także:

Zobacz także: Piotr Naimski w "Sygnałach dnia"

es

Zobacz także

Zobacz także