more_horiz
Wiadomości

Czy Polskę czeka kryzys na rynku surowców? Premier uspokaja: mamy napełnione kawerny z gazem w blisko 100 proc.

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 11:19
Premier Mateusz Morawiecki powiedział w Sejmie, że kawerny z gazem są obecnie napełnione w blisko 100 proc. i będą pełne na jesień i zimę. Podkreślił również, że wydobycie węgla w Polsce będzie zwiększane  oraz, że surowiec ten będzie importowany z wielu krajów świata.
Mateusz Morawiecki: kawerny z gazem są napełnione w blisko 100 proc.
Mateusz Morawiecki: kawerny z gazem są napełnione w blisko 100 proc.Foto: Shutterstock/63ru78

Premier nawiązując do kwestii, które - jak mówił - "najbardziej nurtują Polaków" odniósł się do gazu. - Otóż, zdając sobie sprawę z zagrożeń związanych z polityką surowcową Putina i z wojną, od początku wojny zaczęliśmy napełniać nasze kawerny, nasze magazyny. Dziś te kawerny są napełnione w blisko 100 proc. - powiedział Mateusz Morawiecki.

Poinformował, że w czwartek spotkał się z szefem Gaz-Systemu Tomaszem Stępniem, który powiedział mu, że "one będą napełnione w powyżej 100 proc.". - Tak można, to jest geologia. I będą napełnione nawet więcej niż planowaliśmy do tej pory. To jest skuteczność rządu PiS. Pełne kawerny na jesień i zimę - oświadczył premier.

Gospodarstwa domowe

- Przedłużyliśmy taryfę dla gospodarstw domowych do 2027 roku. Niższa taryfa na gaz dla polskich gospodarstw domowych - powiedział. Chodzi o przyjęty w ubiegłym tygodniu przez rząd projekt ustawy zakładającym przedłużenie ochrony taryfowej na sprzedaż gazu dla odbiorców domowych.

Mówiąc o węglu premier podkreślał, że oczywiste jest, iż skoro zasoby polskiego węgla były uzupełniane przed wojną z importu rosyjskiego, to "kiedy nagle przerwane zostały dostawy tego węgla, jest go mniej". - Jednak prawdą jest też, że od samego początku, od marca, kwietnia, maja i czerwca płyną statki z importu, właśnie spoza Federacji Rosyjskiej po to, by uzupełniać węgiel - dodał.

"Składy węgla nie są puste"

Mateusz Morawiecki odniósł się też do wcześniejszych słów, które - jak mówił - padły na sali sejmowej, że składy węgla są puste. - Składy węgla nie są puste. Po drugie, ściągamy węgiel z bardzo wielu krajów świata, ten brakujący węgiel, i ten opałowy, i energetyczny, do ciepłowni, do elektrowni, a przede wszystkim dla gospodarstw domowych, dla blisko 3 mln gospodarstwo domowych - powiedział.

- Te statki płynęły, ale chcę was zapewnić, drodzy rodacy, że także w lipcu i sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu, styczniu i dalej statki z importem będą płynęły i będzie zwiększane wydobycie węgla tu, w Polsce, w polskich kopalniach - oświadczył premier.

Czytaj także:

Zobacz także: Ireneusz Zyska w "Salonie politycznym Trójki"

es

Zobacz także

Zobacz także