Rzeź Woli. Prezydent: chodząc ulicami stolicy, pod stopami mamy popioły jej mieszkańców

2022-08-01, 12:53

Rzeź Woli. Prezydent: chodząc ulicami stolicy, pod stopami mamy popioły jej mieszkańców
Prezydent Andrzej Duda uczcił pamięć ofiar rzezi warszawskiej Woli. Foto: PAP/Paweł Supernak

Prezydent Andrzej Duda, w 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, uczcił pamięć mieszkańców Woli, pomordowanych przez hitlerowców w pierwszych dniach zrywu. - To była największa jednostkowa eksterminacja Polaków w trakcie II wojny światowej - powiedział prezydent.

Jak przypominał prezydent, na Woli w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego doszło do planowej eksterminacji cywilnych mieszkańców stolicy. - To dzisiaj trudne do wyobrażenia, ale te pomniki rozsiane tutaj, wśród najbliższych ulic, po tej dzielnicy, po dzisiejszej Woli, znaczą miejsca pomordowania, ale tak naprawdę w jakimś sensie i pochówku tysięcy mieszkańców Warszawy - mówił Duda.

Jak dodał, w trakcie rzezi Woli niemieccy naziści zamordowali między 15 a 65 tysięcy ludzi. - Nie da się ustalić dokładnej liczby tych, którzy zostali zamordowani, ponieważ w bardzo wielu przypadkach zwłoki zostały na miejscu spalone - mówił prezydent.

ZOBACZ: 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Eksterminacja mieszkańców Woli

- Wszyscy ci, którzy dzisiaj tu chodzą po Woli, po tych ulicach, którzy tutaj są na tych skwerach, w istocie mają pod swoimi stopami popioły mieszkańców stolicy, którzy tutaj zostali na zawsze. Poza tymi pomnikami nie mają swoich indywidualnych nagrobków. Są poszczególnymi jednostkami wśród tysięcy, którzy tutaj zginęli - stwierdził Duda.

- To była największa w skali jednostkowa eksterminacja Polaków w trakcie II wojny światowej, osób cywilnych, ale była to w ogóle najprawdopodobniej największa eksterminacja jednostkowa w ciągu całej II wojny światowej - nie tylko w Polsce, ale we wszystkich krajach - dodał. 

Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda: mamy pod swoimi stopami popioły mieszkańców stolicy (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:
Powstanie Warszawskie – serwis specjalny Polskiego Radia

kp

Polecane

Wróć do strony głównej