Wspomnienia powstańców z batalionów "Gustaw" i "Harnaś". Wyjątkowa publikacja w rocznicę Powstania Warszawskiego

2022-08-01, 16:40

Wspomnienia powstańców z batalionów "Gustaw" i "Harnaś". Wyjątkowa publikacja w rocznicę Powstania Warszawskiego
Udzielanie pomocy rannemu na ulicy podczas Powstania Warszawskiego, Sierpień 1944r. . Foto: NAC/3/21/0/-/218

Środowisko Batalionów AK "Gustaw" i "Harnaś" przygotowało publikację historyczno-biograficzną "Pamięć nie umiera". To zbiór wspomnień powstańców związanych z tymi batalionami.

Prezentacja wydawnictwa odbyła się w Pałacu Staszica w Warszawie - w miejscu, które 78 lat temu było jedną z redut powstańczych. W wydarzeniu wzięli udział kombatanci ze środowiska Batalionów AK "Gustaw" i "Harnaś".

Uczestnik Powstania Warszawskiego, Andrzej Frydryszak z kompanii harcerskiej Batalionu "Gustaw", mówił, że Armia Krajowa podjęła nierówną walkę. "W ramach tej walki bataliony Gustaw, Harnaś i Karol odebrały niepośrednią rolę" - podkreślił Andrzej Frydryszak.

Joanna Jędrzejczak, córka powstańca Jerzego Majkowskiego z kompanii "Anna" Batalionu "Gustaw", mówiła, że w publikacji pokazywane są osobiste relacje. - Chodzi nie tylko o to, żeby przekazać fakty, że tu się odbyła walka, a tu się zakończyła. Ale żeby zobaczyć tych ludzi takimi, jakimi byli. Z ich słabościami, z ich wątpliwościami, z ich przeżyciami, ale zawsze z tymi wartościami, które im towarzyszyły, że można było polegać na koledze, że można było razem wspólnie coś osiągnąć - mówiła Joanna Jędrzejczak.

Zbieranie dokumentów i fotografii "jeszcze się nie skończyło"

Publikacja "Pamięć nie umiera" zawiera relacje pochodzące z zasobu Archiwum Akt Nowych. Jego dyrektor Mariusz Olczak powiedział, że kompletowanie dokumentów powstańczych jeszcze się nie skończyło. "Jednego archiwum szukamy od wielu, wielu lat. Nie tylko my, ale i sami żołnierze. A mianowicie archiwum Tadeusza Macińskiego pseudonim "Prus", który miał bardzo wysokie funkcje nie tylko w Powstaniu, ale i w Stronnictwie Narodowym okręgu stołecznego i zgromadził kilka tysięcy oryginalnych dokumentów z konspiracji" - mówił dyrektor Archiwum Akt Nowych. "To archiwum niestety zaginęło po drugiej połowie lat 80. To jest w zasadzie największe archiwum powstańcze z dokumentami oryginalnymi, które jest obecnie poszukiwane" - dodał Mariusz Olczak.

Prace nad publikacja "Pamięć nie umiera" rozpoczęły się w 2016 roku. Pierwszy tom obejmuje okres konspiracji i Powstanie Warszawskie, drugi to wspomnienia z niewoli niemieckiej i okresu represji po wojnie. W trzecim będą biogramy i fotografie powstańców. W planach jest także wydanie albumu poświęconego batalionom AK "Gustaw" i "Harnaś".

Rzeź Woli - tragedia niezrozumiałej furii niemieckich żołnierzy, którzy mordowali ludność cywilną tylko za to, że byli oni Polakami, źródło: PAP Infografika Rzeź Woli - tragedia niezrozumiałej furii niemieckich żołnierzy, którzy mordowali ludność cywilną tylko za to, że byli oni Polakami, źródło: PAP Infografika
Czytaj także:

łk

Polecane

Wróć do strony głównej