Biopaliwa sposobem na ceny benzyny? Rząd przyjął projekt zmian w prawie
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Projekt przygotowało ministerstwo klimatu i środowiska.
2022-08-02, 19:03
Rosyjska agresja na Ukrainę wywołała zaburzenia na europejskim rynku paliw - w tym m.in. doprowadziła do wzrostu cen paliw. Zaproponowane rozwiązania mają na celu ograniczenie dalszego wzrostu cen paliw, ustabilizowanie sytuacji na krajowym rynku paliwowym i biopaliwowym oraz wzmocnienie bezpieczeństwa paliwowego państwa.
Przepisy dotyczące zapewnienia minimalnego udziału energii odnawialnej w transporcie zawarte są w ustawie o biokomponentach i biopaliwach ciekłych.
Minimalny udział biokomponentów
Formą realizacji przepisów ustawy jest Narodowy Cel Wskaźnikowy (NCW). Krajowi producenci ciekłych paliw transportowych oraz importerzy tych paliw mają obowiązek stosowania się do tych przepisów poprzez zapewnienie minimalnego udziału biokomponentów w paliwach: benzynie silnikowej i oleju napędowym.
Udział ten wyrażany jest w procentowej wartości energetycznej biokomponentów i biopaliw odnawialnych.
REKLAMA
Zapowiedzi szefa rządu: ciśniemy sprzedawców
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd dyskutował o zwiększonym udziale benzyny E10 na polskim rynku paliw. Benzyna z większym udziałem biokomponentów ma trafić na stacje benzynowe w 2024 roku.
Prezes Rady Ministrów na konferencji po posiedzeniu rządu zaznaczył, że nowa regulacja nie przyczyni się bezpośrednio do spadku cen paliw w naszym kraju. Dodał, że dlatego rządzący muszą amortyzować tego typu zmiany innymi rozwiązaniami mającymi doprowadzić do sukcesywnego spadku cen paliwa na stacjach benzynowych.
Posłuchaj
Mateusz Morawiecki powiedział, że dzięki działaniom rządu oraz interwencji państwa ceny paliw w Polsce spadają.- Ciśniemy sprzedawców i dystrybutorów, osiągamy pozytywny efekt i chcemy realizować [takie działania] w przyszłości - zaznaczył premier.
REKLAMA
- Ekspert Instytutu Staszica: Grupa Lotos bez fuzji z PKN Orlen miałaby coraz trudniejszą pozycję na rynku paliw
- Bezpieczeństwo energetyczne. PERN oddał do użytku kolejne zbiorniki na paliwa
mbl
REKLAMA