more_horiz
Wiadomości

Będą zmiany w prawie farmaceutycznym. Wspólny projekt PiS i Kukiz'15 trafił do Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 16:29
Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego autorstwa Kukiz'15, pod którym podpisali się również posłowie PiS. Przewiduje on usprawnienie dystrybucji leków ziołowych. - Sklepy zielarskie będą mogły wysyłać je bezpośrednio do pacjenta - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Jarosław Sachajko z Kukiz'15.
Będą zmiany w prawie farmaceutycznym. Wspólny projekt PiS i Kukiz15 trafił do Sejmu
Będą zmiany w prawie farmaceutycznym. Wspólny projekt PiS i Kukiz'15 trafił do SejmuFoto: pixabay

Nowelizacja prawa farmaceutycznego, która właśnie wpłynęła do Sejmu, to kolejny projekt Kukiz'15 przygotowany we współpracy z Prawem i Sprawiedliwością. Proponowane przepisy dotyczą rozszerzenia kanałów dystrybucji leków o sklepy zielarsko-medyczne. 

Sachajko: mam nadzieję, że uchwalimy we wrześniu

- Polscy producenci są w tej chwili w bardzo trudnej sytuacji, ponieważ mają utrudniony dostęp do pacjentów. Dzieje się tak z powodu blokady przez hurtownie farmaceutyczne. W tym projekcie pozwalamy, aby leki ziołowe mogły być wysyłane do pacjentów również za pośrednictwem internetu - tłumaczy portalowi PolskieRadio24.pl poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko.

Jak to będzie wyglądać w praktyce?

- Lekarze, bo to jest na prośbę lekarzy, również będą mogli wypisywać taki lek ziołowy, a sklep zielarski będzie mógł go wysłać bezpośrednio do pacjenta. Będzie to odbywać się identycznie jak w przypadku aptek, które w świetle obecnych przepisów mogą wysyłać leki ziołowe do pacjentów - wyjaśnia Sachajko. Podkreśla, że to kolejny projekt złożony we współpracy z PiS. - Udało się przekonać Prawo i Sprawiedliwość do tego, że ten przemysł zielarski jest ważny i potrzebny. Mam nadzieję, że wspólnie uchwalimy tę ustawę we wrześniu - stwierdza poseł Kukiz'15.

Zyskają sklepy zielarskie i obywatele

Aktualnie sklepy zielarsko-medyczne nie mają prawa prowadzić wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych którymi mają prowadzić obrót. Zmiana tego stanu rzeczy, co przewiduje projekt jest korzystna również z punktu widzenia pacjentów, ponieważ zyskają oni lepszy dostęp do tego typu artykułów. Proponowane przepisy wprowadzają zezwolenia na działalność sklepów zielarsko-medycznych na wzór zezwoleń dla aptek ogólnodostępnych i punktów aptecznych.

Prowadzenie wysyłkowej sprzedaży przez tego typu sklepy uwarunkowane będzie posiadaniem lokalu, w którym będzie wykonywana działalność polegająca na prowadzeniu sklepu zielarsko-medycznego prowadzącego wysyłkową sprzedaż produktów leczniczych oraz uzyskaniem zezwolenia na prowadzenie tego typu sklepu wydawanego przez wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Wspomniane zezwolenie ma zdaniem autorów projektu zapewnić bezpieczeństwo i właściwe warunki sprzedaży wysyłkowej. Ma być wydawane na analogicznych zasadach, jakie obowiązują w przypadku punktów aptecznych. 

Autorzy projektu podkreślają, że projekt niesie korzyści dla obywateli. "Dodatkowo zdywersyfikują i ułatwią zaopatrywanie się w niektóre produkty lecznicze przez umożliwienie ich nabywania w drodze wysyłkowej w sklepach zielarsko-medycznych. Marszałek Sejmu skierowała projekt do zaopiniowania przez Biuro Legislacyjne izby poselskiej.

MF, PolskieRadio24.pl

Czytaj więcej:

Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Korespondent Polskiego Radia: nadal trwa identyfikacja osób zmarłych

Premier Morawiecki: wojna na Ukrainie obnażyła prawdę o Europie, dano się omamić Putinowi

Zobacz także

Zobacz także