more_horiz

Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Korespondent Polskiego Radia: nadal trwa identyfikacja osób zmarłych

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 13:35
W Zagrzebiu, gdzie obecnie przebywa część poszkodowanych z sobotniego wypadku na chorwackiej autostradzie A4, jest korespondent Polskiego Radia, który w audycji "Północ-Południe" mówił o stanie poszkodowanych w wypadku oraz procesie identyfikacji osób zmarłych i poszkodowanych. 
Korespondent Polskiego Radia w Zagrzebiu: nadla trwa identyfikacja osób zmarłych i poszkodowanych
Korespondent Polskiego Radia w Zagrzebiu: nadla trwa identyfikacja osób zmarłych i poszkodowanychFoto: PAP/EPA/IVAN AGNEZOVIC

W sobotę nad ranem na autostradzie w Chorwacji doszło do wypadku polskiego autobusu. Zginęło 12 osób, a 32 zostały ranne, w tym 19 ciężko. Wszystkie ofiary wypadku to polscy obywatele, którzy pielgrzymowali do Medjugorje. Cztery poszkodowane osoby przyleciały w sobotę tuż przed północą do Warszawy rządowym samolotem w towarzystwie polskiej delegacji, która w sobotę była w Zagrzebiu, Varażdinie i Czakovcu, gdzie trafili ranni pielgrzymi.

Zagrzebiu jest korespondent Polskiego Radia, który w audycji "Północ-Południe" powiedział, że stan większości poszkodowanych się nie zmienił, czyli się nie pogorszył. - A jest nawet kilka osób, które są w lepszym stanie - dodał. 

Sytuacja w szpitalach w Zagrzebiu, Varażdinie i Czakovcu

Przekazał również, że w Varażdinie, gdzie jest siedmiu polskich pacjentów, cały czas trzy osoby leżą na intensywnej terapii, a dwie są w stanie krytycznym. - Jednak stan wszystkich jest stabilny - podkreślił. 

Lepsze informacje popłynęły z Czakovca, gdzie znajduje się dwójka pacjentów i to najprawdopodobniej właśnie te osoby jutro albo w ciągu najbliższych kilku dni wrócą do Polski. - Są oni najlżej ranni. Dyrektor szpitala w Czakovcu powiedział, że pacjenci zostaną wypisani do domu w połowie lub pod koniec tygodnia, tak że ich stan się polepszył - mówił Piotr Piętka. 

- Stan wszystkich osób, które przebywają w szpitalach w Zagrzebiu, jest stabilny. Zakończyło się konsylium lekarskie. Podczas niego omawiany był stan pacjentów - dodał.

Proces identyfikacji 

- Z kolei identyfikacja polega nie tylko na identyfikacji zwłok, ale również i poszkodowanych, ponieważ jeszcze nie wszyscy zostali zidentyfikowani. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, kto jest kim. Dzieje się tak, ponieważ ludzie są zaintubowani, mają niestety dość poważne obrażenia na przykład twarzy, więc chorwaccy policjanci, chorwacka prokuratura, także pani konsul i nasi policjanci muszą różnymi sposobami dotrzeć tych ludzi i sprawdzić, kto jest kim według listy - powiedział. 

Dodał, że lista jest od pewnego czasu gotowa, jednak nie jest ona pełna. - Wiadomo, że dwie lub trzy osoby wśród osób zmarłych są jeszcze w 100 proc. niezidentyfikowane - przekazał korespondent Polskiego Radia w Zagrzebiu. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
06:14 _PR24_AAC 2022_08_08-12-36-10.mp3 Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Korespondent Polskiego Radia: nadal trwa identyfikacja osób zmarłych (Północ-Południe/Polskie Radio 24)

Posłuchaj
04:55 PR24 2022_08_08-15-07-00.mp3 Piotr Piętka o wypadku polskiego autokaru w Chorwacji (Temat dnia/Gość PR24) 

***

Audycja: "Północ - Południe"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Piotr Piętka, korespondent Polskiego Radia w Zagrzebiu

Data emisji: 08.08.2022

Godzina: 12.35

nj

Zobacz także

Zobacz także