more_horiz
Wiadomości

Znamy nazwisko nowego szefa Agencji Wywiadu. "Oficer z wieloletnim doświadczeniem"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 17:55
Premier Mateusz Morawiecki powołał na stanowisko szefa Agencji Wywiadu pułkownika Bartosza Jarmuszkiewicza. Jego kandydatura została wcześniej pozytywnie oceniona przez prezydenta, Kolegium do spraw Służb Specjalnych oraz Komisję do spraw Służb Specjalnych.
Premier powołał płk. Bartosza Jarmuszkiewicza na Szefa Agencji Wywiadu
Premier powołał płk. Bartosza Jarmuszkiewicza na Szefa Agencji WywiaduFoto: Piotr Molecki/East News

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że nowy szef polskiego wywiadu cywilnego jest "oficerem z wieloletnim doświadczeniem operacyjnym".

"Płk Bartosz Jarmuszkiewicz jest absolwentem kursu oficerskiego dla funkcjonariuszy wywiadu. Służbę w UOP - później w ABW - rozpoczął w 1997 r. Kurs oficerski ukończył w Ośrodku Kształcenia Kadr Wywiadu w Starych Kiejkutach. Od początku służby w UOP i później w ABW zajmował się pracą operacyjną" - podkreślił Żaryn. Zaznaczył, że nowy szef AW posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe na stanowiskach kierowniczych średniego i wyższego szczebla w terenie i w centrali.

Rzecznik przypomniał, że Jarmuszkiewicz od 20 maja 2020 r. był zastępcą szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. "W ABW sprawował nadzór m.in. nad Departamentem Kontrwywiadu. Aktywnie współpracował z wywiadem i kontrwywiadem służb specjalnych państw sojuszniczych" - zaznaczył Żaryn.

Piotr Krawczyk podał się do dymisji 

Szefa Agencji Wywiadu powołuje i odwołuje premier, po zasięgnięciu opinii prezydenta, rządowego Kolegium ds. Służb Specjalnych i sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych. Opinie nie są dla premiera wiążące. Piotr Krawczyk był szefem Agencji Wywiadu od grudnia 2016 roku, a wcześniej - od września 2016 - był p.o. szefa AW. W czwartek Żaryn poinformował na Twitterze, że szef Krawczyk podał się do dymisji ze względów osobistych.

Płk Bartosz Jarmuszkiewicz w latach 2015-20 sprawował m.in. funkcje kierownicze w Agencji, był m.in. dyrektorem Centralnego Ośrodka Szkolenia i Edukacji ABW w Emowie pod Warszawą.

Czytaj także:

Zobacz: Radosław Fogiel rzecznik Prawa i Sprawiedliwości w Polskim Radiu 24

ASP


Zobacz także

Zobacz także