Polscy żołnierze szkolą się na Abramsach. "Te czołgi bardzo wzmocnią zdolności wojsk lądowych"

2022-08-10, 07:30

Polscy żołnierze szkolą się na Abramsach. "Te czołgi bardzo wzmocnią zdolności wojsk lądowych"
Czołg Abrams podczas międzynarodowego ćwiczenia Defender Europe 2022 na poligonie w Drawsku Pomorskim. Foto: PAP/Marcin Bielecki

- Przez to, że są kompatybilne ze sprzętem amerykańskim - spełniają wszelkie wymogi i standardy NATO, a więc są to czołgi, które szczególnie w operacjach sojuszniczych doskonale się odnajdą we współdziałaniu z innym sprzętem - mówi płk Dariusz Niedzielski z Centrum Operacyjnego MON.

Na poligonie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu rusza w środę szkolenie polskich żołnierzy na czołgach Abrams. Będzie je obserwował szef MON Mariusz Błaszczak.

Pułkownik Dariusz Niedzielski z Centrum Operacyjnego MON podkreśla, że czołgi Abrams są tożsame z czołgami, które są na wyposażeniu amerykańskich sił zbrojnych. - Są to czołgi, które są bardzo nowoczesne, a niektórzy uznają je za najnowocześniejsze czołgi na świecie w tej chwili - wskazuje.

- Przez to, że są kompatybilne ze sprzętem amerykańskim - spełniają wszelkie wymogi i standardy NATO, a więc są to czołgi, które szczególnie w operacjach sojuszniczych doskonale się odnajdą we współdziałaniu z innym sprzętem. W przypadku tych czołgów mówimy nie tylko o działaniu bojowym, czyli o działaniu operacyjnym, ale również o współdziałaniu zarówno z innymi czołgami, jak i z ogólnie pojętą łącznością, czyli współdziałaniu z systemami naprowadzania, systemami rozpoznania - mówi płk Niedzielski. Jak podkreśla, "czołgi Abrams - szczególnie, jeżeli jest ich 250 sztuk docelowo - bardzo wzmocnią zdolności wojsk lądowych, ale przez to również zdolności Wojska Polskiego".

Dziewięć tygodni szkolenia

Kpt. Marcelina Kusza-Sulowska z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu powiedziała, że wizyta szefa MON oficjalnie rozpoczyna szkolenia na amerykańskim sprzęcie.

Przypomniała, że wraz z zakupem czołgów strona polska otrzymała pakiet szkoleniowy. - Szkolenie w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu jest elementem tego pakietu - dodała kpt. Kusza-Sulowska. - Odbywać się będą szkolenia przez wyznaczony personel Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, który będzie realizował szkolenia w zależności od przeznaczenia, specjalności, specyfikacji, co żołnierze wokół tego czołgu będą robić - wskazała.

- Do końca tego roku około 150 żołnierzy polskich ma być przeszkolonych - poinformowała kpt. Kusza-Sulowska. - Szkolenie będzie kontynuowane także w przyszłym roku - dodała.

Zobacz także:

28 czołgów, które znajdują się w Poznaniu, zostały wypożyczone polskim siłom zbrojnym przez stronę amerykańską w celach szkoleniowych.

Jak przekazała kpt. Kusza-Sulowska, obecne szkolenie będzie trwało 9 tygodni i jest przeznaczone dla żołnierzy z logistyki - techników i specjalistów, którzy na co dzień będą obcowali ze sprzętem i będą musieli nadzorować ich prawidłową eksploatację, a inne szkolenia będą odbywać się m.in. dla operatorów czy kierowców.

Szkolenia będą odbywać się nie tylko na czołgach Abrams, ale także m.in. na wozach zabezpieczenia technicznego, a wozem zabezpieczenia technicznego dla Abramsa jest Hercules.

Posłuchaj

W Poznaniu ruszają szkolenia przyszłych załóg czołgów Abrams. W ramach tak zwanej Akademii Abrams pierwsi polscy żołnierze rozpoczną naukę obsługi czołgów z USA. O szczegółach Agnieszka Drążkiewicz (IAR) 0:49
+
Dodaj do playlisty

250 Abramsów dla Polski

W kwietniu br. Mariusz Błaszczak wicepremier i szef MON podpisał umowę na zakup 250 amerykańskich czołgów M1A2 Abrams w ich najnowszej konfiguracji wraz ze sprzętem towarzyszącym oraz pakietem szkoleniowym. Wersja M1A2 ABRAMS SEPv3 kupiona przez Polskę ma specyfikację tożsamą ze sprzętem używanym przez siły zbrojne USA. Są wyposażone w najnowocześniejsze systemy komunikacji, pozycjonowania wozu i zarządzania walką, co pozwala na zobrazowanie środowiska walki wszystkim użytkownikom tych czołgów na poszczególnych poziomach dowodzenia. Czołgi będą służyć głównie w 18. Dywizji Zmechanizowanej.

W szkoleniu, prowadzonym przez stronę amerykańską w ramach tzw. Akademii Abrams weźmie udział do końca 2022 r. ok. 150 żołnierzy, w tym kadra techniczna, instruktorska oraz załogi, które będą potem użytkownikami sprzętu.

MON podpisał też inny kontrakt z USA, na podstawie którego polskie wojsko dostanie używane Abramsy już w przyszłym roku. Ta umowa przewiduje zakup 116 egzemplarzy, które potem będą zmodernizowane do nowszej wersji.

Zobacz także: szkolenie przyszłych żołnierzy

paw/

Polecane

Wróć do strony głównej