more_horiz
Wiadomości

Polskie wojsko szkoli się na Abramsach. Szef MON: to najnowocześniejsze czołgi na świecie

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 17:03
- Naszym zadaniem jest zwiększenie sił obronnych Rzeczypospolitej Polskiej. Właśnie temu służy wyposażenie Wojska Polskiego w najnowocześniejsze czołgi, bo czołgi Abrams są najnowocześniejszymi czołgami na świecie - mówił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, obserwując szkolenia polskich żołnierzy.
Szef MON Mariusz Błaszczak podkreślił, że czołgi Abrams są najnowocześniejsze na świecie
Szef MON Mariusz Błaszczak podkreślił, że czołgi Abrams są najnowocześniejsze na świecieFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Na poligonie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych odbywa się szkolenie polskich żołnierzy na czołgach Abrams, które obserwował szef resortu obrony.

"Najnowocześniejsze czołgi na świecie"

Podczas swojego wystąpienia szef MON Mariusz Błaszczak podkreślał, że rozpoczynający się kurs daje możliwość szybkiego przygotowania w krótkim czasie polskich żołnierzy i polskich techników do obsługi czołgów Abrams. - Naszym celem jest to, żeby czołgi, kiedy trafią już na wyposażenie Wojska Polskiego, mogły być obsługiwane przez przeszkolonych żołnierzy i tak się stanie - zapewnił.

- Naszym zadaniem jest zwiększenie sił obronnych Rzeczypospolitej Polskiej. Właśnie temu służy wyposażenie Wojska Polskiego w najnowocześniejsze czołgi, bo czołgi Abrams są najnowocześniejszymi czołgami na świecie - mówił Mariusz Błaszczak. - Zależy nam też na budowaniu interoperacyjności z wojskiem Stanów Zjednoczonych - podkreślił.

250 pojazdów dla polskiej armii

W kwietniu MON podpisało kontrakt na 250 czołgów M1A2 Abrams SEPv3, dostawy przewidziano na lata 2025-26. W tym roku polskie wojsko ma otrzymać 28 czołgów starszego wariantu SEPv2 w celach szkoleniowych. 116 z pojazdów w docelowej specyfikacji ma trafić do Polski w przyszłym roku.

Posłuchaj
00:49 szkolenia - czolgi - spec - drazkiewicz .mp3 Akademia Abrams rozpoczęła oficjalnie swoją działalność. Pierwsi żołnierze, którzy będą obsługiwali w przyszłości amerykańskie Abramsy, pokazali swoje umiejętności na poznańskim poligonie wojsk lądowych - relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR)

Czytaj także:"Czołgi Abrams, na których będą szkolić się żołnierze Wojska Polskiego są już w Polsce. Będziemy gotowi, kiedy pojawią się pierwsze z 250 najnowocześniejszych czołgów, które zamówiliśmy. Polska będzie dysponowała nowoczesną, potężną siłą, aby w sytuacji zagrożenia odstraszyć agresora" - napisał w poniedziałek na Twitterze wicepremier, minister obr "Czołgi Abrams, na których będą szkolić się żołnierze Wojska Polskiego, są już w Polsce. Będziemy gotowi, kiedy pojawią się pierwsze z 250 najnowocześniejszych czołgów, które zamówiliśmy. Polska będzie dysponowała nowoczesną, potężną siłą, aby w sytuacji zagrożenia odstraszyć agresora" - napisał w poniedziałek na Twitterze wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (PAP)

mbl

Zobacz także

Zobacz także