"Nie możemy być obojętni". Ochotnicy z WOT pomagają w oczyszczaniu Odry
Jak poinformowały Wojska Obrony Terytorialnej, ochotnicy z 12. Wielkopolskiej Brygady OT pomagają w usuwaniu skutków katastrofy ekologicznej oraz oczyszczaniu brzegu Odry. O pomoc wystąpił wojewoda lubuski.
2022-08-13, 18:35
Członkowie WOT przez najbliższych kilka dni będą pomagać w oczyszczaniu brzegu rzeki na odcinku od Słubic do Kostrzyna. W okolicach Krosna Odrzańskiego wsparcia udzielają wojska operacyjne 5. Kresowy Batalion Saperów z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.
Od piątku ochotnicy z 12. brygady OT działają m.in. wspólnie ze strażakami z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Słubicach. Według zapowiedzi WOT będą wypełniać zadania na lądzie i na strażackich łodziach. W każdym zespole znajdzie się ratownik wodny. Żołnierze zostali wyposażeni w środki ochrony osobistej - rękawice, wodery i maski, które znajdują się na wyposażeniu batalionów 12. Wielkopolskiej Brygady OT. Część środków ochrony osobistej została przekazana również przez sztab kryzysowy lubuskiego urzędu wojewódzkiego.
Wsparcie wojska
"Wojska Obrony Terytorialnej zostały stworzone m.in. z myślą wsparcia lokalnej społeczności w sytuacji klęsk żywiołowych i kryzysowych. Nie możemy być obojętni w momentach wymagających naszego zaangażowania" - skomentował cytowany w komunikacie WOT dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady OT płk Zbigniew Tragoński. "Choć pełnimy służbę na granicy polsko-białoruskiej i wspieramy cały czas działania związane z relokacją uchodźców z Ukrainy, wciąż staramy się utrzymywać gotowość do podjęcia kolejnych wyzwań" - dodał pułkownik, który uczestniczył w posiedzeniu wojewódzkiego sztabu kryzysowego.
REKLAMA
Z wejściem w życie ustawy o obronie ojczyzny dowódca WOT został szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, a dowódcy brygad OT zastąpili w tych obowiązkach dotychczasowych szefów wojewódzkich sztabów wojskowych, wspomagając wojewodów w koordynacji i realizacji wsparcia, jakiego może udzielić wojsko.
- "Odpowiedzialni za to poniosą konsekwencje". Marcin Horała o skażeniu Odry
- Śnięte ryby w Odrze. Wojewoda zachodniopomorski zaleca nie korzystać z rzeki
Katastrofa ekologiczna w Odrze
W Odrze, na odcinku od Oławy, doszło do katastrofy ekologicznej. Sygnały o masowym śnięciu ryb były zgłaszane od końca lipca. Od piątku obowiązuje zakaz wstępu do Odry w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i w dolnośląskim.
Trwa oczyszczanie rzeki z martwych ryb; setki ochotników włączyły się w zbieranie martwych zwierząt po niemieckiej stronie rzeki, we wschodniej Brandenburgii.
REKLAMA
Zobacz także: "Odpowiedzialni za to poniosą konsekwencje". Marcin Horała o skażeniu Odry
ng
REKLAMA