more_horiz
Wiadomości

Obchody 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego. Apel Pamięci z udziałem prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2022 05:32
Dziś drugi dzień obchodów 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku oraz przypadającego na ten dzień Święta Wojska Polskiego. W Warszawie oraz miejscowościach podwarszawskich odbędzie się szereg wydarzeń upamiętniających wydarzenia sprzed 102 lat. W obchodach udział wezmą także prezydent i członkowie rządu.
Uroczystości z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku zwanej cudem nad Wisłą
Uroczystości z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku zwanej "cudem nad Wisłą"Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Msza Święta, Apel Poległych, procesja różańcowa, piknik wojskowy oraz pokazy rekonstruktorów złożą się na dzisiejsze obchody 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Radzyminie.

102. rocznica Bitwy Warszawskiej. Obchody w Ossowie i Radzyminie

O 11.00 w Ossowie pod Warszawą rozpocznie się Apel Poległych na cmentarzu Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Pół godziny później wyruszy procesja różańcowa z cmentarza w Ossowie do Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Radzyminie.

Jak mówi ordynariusz warszawsko-praski, biskup Romuald Kamiński, te uroczystości są też realizacją tego, co zalecał podczas pielgrzymki do Polski w 1999 roku papież Jan Paweł II. - Przykazał nam, że jako wspólnota diecezjalna mamy się troszczyć o pamięć dziedzictwa roku 1920. Rozumiemy to, bo te najbardziej symboliczne wydarzenia były na naszym terenie - Ossów, śmierć księdza Skorupki, bitwa pod Radzyminem, objawienie się Matki Bożej - podkreślił biskup Kamiński.

Centralnym punktem uroczystości będzie Msza Święta pod przewodnictwem arcybiskupa Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce, w Sanktuarium świętego Jana Pawła II w Radzyminie - dodaje biskup Kamiński. - Są to uroczystości łączące elementy religijne, patriotyczne i historyczne - powiedział ordynariusz. Na mszy obecny będzie wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Pikniki wojskowe i odsłonięcie pomników

O 14.30 w Radzyminie zacznie się piknik wojskowy w ramach akcji "Zostań Żołnierzem RP", a także pokazy rekonstruktorów. Podobne pikniki odbędą się w 16 innych miejscowościach. O 14.00 minister obrony Mariusz Błaszczak weźmie udział w pikniku w Łasku. O 20.00 zacznie się tam koncert "Za mundurem" z udziałem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.

O 19.00 w Ossowie zostaną odsłonięte popiersia księdza Andrzeja Kwaśnika i ojca Józefa Jońca w Dolinie 96. Dębów Smoleńskich na terenie sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej. O 21.00 zacznie się uroczystość z Apelem Poległych przy krzyżu księdza majora Ignacego Skorupki - z udziałem wicepremiera, szefa MON Mariusza Błaszczaka.

Z kolei młodzi Polacy i Ukraińcy zapalą znicze na grobach żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej, którzy w 1920 roku - razem z Wojskiem Polskim - walczyli przeciwko bolszewikom. Akcja "Płomień braterstwa" odbędzie się o 18.00 na cmentarzu prawosławnym w Lublinie. Ukraińscy skauci z organizacji "Płast Polska" oraz harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego spotkają się także w Warszawie, Wrocławiu i Szczecinie.

Święto Wojska Polskiego. Obchody w Warszawie

O 10.00 minister obrony Mariusz Błaszczak wręczy medale i wyróżnienia żołnierzom i pracownikom MON.

O 11.00 na Stadionie PGE Narodowym rozpocznie się bieg "Piątka z żołnierzem". Odbędą się też pokazy sprzętu wojskowego, koncert orkiestry wojskowej, widowisko Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Zaplanowano też pocztę polową, biegi i strefy zabaw dla dzieci, punkt rekrutacyjny, żołnierską grochówkę i inne atrakcje. O 11.00 zacznie się też dzień otwarty i piknik wojskowy w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie.

O godz. 19.00 prezydent Andrzej Duda weźmie udział w Apelu Pamięci przed Pomnikiem Poległych w 1920 roku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. O 20.00 prezydent złoży wieniec przed Pomnikiem Żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej na Cmentarzu Prawosławnym na Woli.

Bitwa Warszawska

Bitwa Warszawska, zwana też "Cudem nad Wisłą", toczyła się w czasie wojny polsko-bolszewickiej w dniach od 13 do 25 sierpnia 1920 roku. Z kolei walki pod Ossowem i Radzyminem trwały pomiędzy 13 a 16 sierpnia i zakończyły się dla Polaków zwycięstwem, co było jednym z warunków powodzenia polskiej kontrofensywy.

14 sierpnia 1920 roku rozpoczęły się działania zaczepne znad Wkry 5. Armii generała Władysława Sikorskiego. Pod Ossowem, podczas udzielania ostatniej posługi ciężko rannemu żołnierzowi, zginął ksiądz Ignacy Skorupka. Z kolei 15 sierpnia nastąpiło kontruderzenie oddziałów generała Lucjana Żeligowskiego, po którym odbito z rąk sowieckich Radzymin.

W jej wyniku wojska bolszewickiej Rosji zostały zmuszone do ucieczki z Polski i ostatecznie pokonane. Bitwa Warszawska zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią.

Posłuchaj
00:56 Banach IAR.mp3 W Radzyminie i Ossowie odbędą się uroczystości w hołdzie bohaterom Bitwy Warszawskiej. Relacja Witolda Banacha (IAR)

Czytaj również:

Posłuchaj
00:55 Drążkiewicz IAR.mp3 Drugi dzień obchodów Święta Wojska Polskiego. Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR)
Posłuchaj
00:30 Biskup IAR.mp3 Biskup Romuald Kamiński mówi, że te uroczystości są realizacją tego, co zalecał Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski w 1999 roku (IAR)
Posłuchaj
00:27 Biskup IAR (2).mp3 Centralnym punktem uroczystości będzie Msza Święta pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce - dodaje biskup Kamiński (IAR)

jmo

Zobacz także

Zobacz także