more_horiz
Wiadomości

Katastrofa na Odrze. Blisko pół tysiąca strażaków walczy ze skażeniem

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2022 14:35
Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Karol Kierzkowski zapewnił, że strażacy aktywnie uczestniczą w działaniach mających na celu ograniczenie skażenia Odry.
Zapora wodna budowana przez strażaków w miejscowości Widuchowa
Zapora wodna budowana przez strażaków w miejscowości WiduchowaFoto: PAP/Marcin Bielecki

W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową rzecznik PSP powiedział, że najtrudniejsza praca jest na odcinku rzeki w województwach lubuskim i zachodniopomorskim. "Patrolujemy odcinek Odry, zbieramy śnięte ryby i ustawiamy zapory. Wczoraj w akcję było zaangażowanych 449 strażaków i 51 łodzi" - podkreślił Karol Kierzkowski.

Strażacy tworzą zapory na rzekach

Pierwsza zapora powstaje w Krajniku Dolnym, a kolejna - w Widuchowej w województwie zachodniopomorskim.
Sprawę zanieczyszczenia rzeki bada prokuratura oraz uprawnione do tego organy podlegające pod ministerstwo klimatu i środowiska. Wstępnie wytypowano już podmioty, które mogą być odpowiedzialne za katastrofę ekologiczną na Odrze. Wstępne ustalenia wskazują na to, że do skażenia mogło dojść w rejonie tamy w Lipkach, niedaleko Oławy.

Milion złotych za wskazanie sprawcy katastrofy 

Komendant Główny Policji generał inspektor Jarosław Szymczyk wyznaczył nagrodę w wysokości jednego miliona złotych za wskazanie osoby odpowiedzialnej za zanieczyszczenie rzeki Odra lub posiadającej istotne informacje mogące doprowadzić do ustalenia sprawców.

Po południu w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie odbędzie się spotkanie ministrów do spraw środowiska i gospodarki wodnej Polski i Niemiec dotyczące zanieczyszczenia Odry. W spotkaniu wezmą udział między innymi minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Czytaj także:

łk

Zobacz także

Zobacz także