more_horiz
Wiadomości

Wniebowzięcie NMP w Kościele. "To święto pokazuje cel naszego życia"

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 06:10
Kościół katolicki obchodzi dziś uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 15 sierpnia wspomina się także tzw. "Cud nad Wisłą", który ma być związany ze zwycięstwem Polski nad Bolszewikami w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. W tym roku obchodzimy jej 102. rocznicę.
Z okazji Wniebowzięcia NMP Polacy od setek lat pielgrzymują w sierpniu do sanktuariów maryjnych - przede wszystkim na Jasną Górę
Z okazji Wniebowzięcia NMP Polacy od setek lat pielgrzymują w sierpniu do sanktuariów maryjnych - przede wszystkim na Jasną GóręFoto: PAP/Waldemar Deska

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest jednym z najstarszych świąt maryjnych w Kościele. W polskiej tradycji znane jest jako święto Matki Bożej Zielnej.

Święto Wniebowzięcia NMP czyli Matki Bożej Zielnej

Metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Wojda powiedział, że dla wierzących jest to święto wyjątkowe, które pokazuje cel życia człowieka. - To wierzenie Kościoła pierwszych chrześcijan było takie, że Maryja została z duszą i ciałem wzięta do Nieba. Ponieważ to ciało było czyste, to ciało było piękne, to ciało było w jakiś sposób już dotknięte zmartwychwstaniem samego Jezusa. Matka Boża poprzez wniebowzięcie pokazuje nam, że to jest cel naszego życia - wyjaśnił hierarcha.

Metropolita gdański przypomniał dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. - Dla nas jest to święto ogromnie ważne, które w 1950 roku papież Pius XII ogłosił dogmatem, że Maryja z duszą i ciałem została wzięta do Nieba, i że zasnęła, by przeżyć moment przemiany swojego ciała, by z tym ciałem wstąpić do Nieba. My w to wierzymy. To daje nadzieję, umacnia naszą wiarę i pozwala z większym pokojem wewnętrznym i spokojem - iść w kierunku celu naszego życia: zmartwychwstania, życia w Jezusie Chrystusie, spotkania z Matką Bożą i z wszystkimi. To nam pokazuje, że śmierć nie jest ostatecznym słowem dla nas - to jest tylko moment przejścia - tłumaczy arcybiskup Tadeusz Wojda.

Tradycje związane ze świętem

Na Wschodzie Wniebowzięcie do dzisiaj obchodzone jako święto Zaśnięcia Matki Bożej. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny sięga V wieku i jest rozpowszechniona w całym chrześcijaństwie. Ma swoje początki w Kościele wschodnim, który wprowadził ją w 431 roku. Kościół łaciński (rzymski) obchodzi Wniebowzięcie Maryi Panny od VII wieku.

W Polsce i wielu innych krajach europejskich dzień ten jest często nazywany także świętem Matki Bożej Zielnej lub Korzennej. W kościołach święci się dziś zioła, kwiaty i snopy dożynkowe.

Posłuchaj
00:18 Wojda IAR.mp3 Metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Wojda powiedział, że dla wierzących jest to święto wyjątkowe, które pokazuje cel życia człowieka (IAR)
Posłuchaj
00:38 Wojda IAR (2).mp3 Metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Wojda przypomniał dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny (IAR)

Czytaj również:

jmo

Zobacz także

Zobacz także