more_horiz
Wiadomości

15 sierpnia w Polskim Radiu. Uroczystości państwowe i kościelne na naszych antenach

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 05:45
Polskie Radio będzie obszernie relacjonować obchody Święta Wojska Polskiego, 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku, czyli tzw. Cudu nad Wisłą oraz uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
15 sierpnia w Polskim Radiu
15 sierpnia w Polskim RadiuFoto: Polskie Radio

Radiowa Jedynka zaprasza na transmisję Mszy Świętej z Katedry Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, a także na rozmowy z historykami i rekonstruktorami Bitwy Warszawskiej.

Programy w antenach Polskiego Radia

W planach jest również konkurs historyczny, którego tematyka będzie nawiązywała do najważniejszych momentów i postaci związanych z Bitwą Warszawską. Przez cały dzień Program 1 Polskiego Radia będzie także emitować pieśni patriotyczne związane z wydarzeniami 15 sierpnia.

W Programie 2 Polskiego Radia, czyli popularnej Dwójce tego dnia audycje muzyczne nawiązywać będą do charakteru święta - będzie można usłyszeć dzieła o charakterze "militarnym". Usłyszymy także adaptację głośnego opowiadania "Na probostwie w Wyszkowie" Stefana Żeromskiego, będącego fabularyzowanym dokumentem czasu wojny polsko-bolszewickiej.

Tematyka obchodów wydarzeń z 15 sierpnia w radiowej Trójce skupi się, między innymi, na duchowym wymiarze święta. Podczas spotkania z księdzem Przemysławem Artemiukiem zostaną poruszone w Programie 3 Polskiego Radia tematy dotyczące dogmatów Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jej Niepokalanego Poczęcia, czy grzechu pierworodnego.

W Polskim Radiu 24 będzie dominować będzie tematyka związana z tegorocznymi obchodami historycznych wydarzeń. Stacja zaplanowała transmisje uroczystości państwowych oraz relacje reporterskie. W studiu plenerowym usytuowanym przy Placu Piłsudskiego w Warszawie będą gościć eksperci do spraw obronności, wojskowi oraz politycy zajmujący się wojskiem i bezpieczeństwem.

15 sierpnia w innych stacjach Polskiego Radia

W audycjach radiowej Czwórki jest zaplanowana między innymi rozmowa o muralach upamiętniających 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej i o naukowcach i ich wynalazkach, które miały wpływ na losy Bitwy Warszawskiej. W Polskim Radiu Chopin w dniu rocznicy Bitwy Warszawskiej zostanie wyemitowana specjalna audycja, w której pojawią się pieśni patriotyczne.

W Polskim Radiu Kierowców uroczystości 15 sierpnia będą najważniejszym tematem w serwisach informacyjnych. W dyskusjach na antenie stacji pojawią się kwestie dotyczące wojskowości, w tym przegląd innowacyjnych projektów i wynalazków, które powstały w XX-leciu międzywojennym.

W Polskim Radiu dla Zagranicy słuchacze będą mogli wysłuchać relacji z oficjalnych obchodów święta oraz rozmów z duchownymi i etnografami, przedstawicielami Ministerstwa Obrony Narodowej oraz historykami z Uniwersytetu Warszawskiego i Wojskowej Akademii Technicznej.

Zapraszamy do internetu

Polskie Radio zaprasza także do odwiedzenia specjalnego serwisu bitwawarszawska1920.polskieradio.pl - jednego z największych serwisów internetowych poświęconych tej tematyce.

Dzisiejsze uroczystości będzie transmitować portal Polskiego Radia.

Posłuchaj
00:18 Kusy IAR.mp3 Specjalną ofertę przygotował Program 1 Polskiego Radia - mówi jego dyrektor Marcin Kusy (IAR)
Posłuchaj
00:27 Kusy IAR (2).mp3 Marcin Kusy: wieczorem opowieść o roli kobiet w wojnie polsko-bolszewickiej (IAR)
Posłuchaj
00:14 Wąsiewicz IAR.mp3 Specjalną ofertę przygotował Program 3 Polskiego Radia - mówi jego dyrektor Marcin Wąsiewicz (IAR)
Posłuchaj
00:15 Wąsiewicz IAR (2).mp3 Tematyka Bitwy Warszawskiej pojawi się również w "Śniadaniu w Trójce". Jednak, jak dodaje Marcin Wąsiewicz, będą nawiązania do teraźniejszości (IAR)
Posłuchaj
00:14 Kusy IAR (3).mp3 Bitwa Warszawska - w radiowej Jedynce konkurs historyczny dla słuchaczy (IAR)

Czytaj również:

jmo

Zobacz także

Zobacz także