more_horiz
Wiadomości

Szef BBN: ostatni rok był pełen wyzwań dla Wojska Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 06:39
- Podczas dzisiejszego Święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda będzie chciał podziękować oraz oddać szacunek siłom zbrojnym za ostatni rok bezprecedensowego zaangażowania -  powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.
Gwarancja dobrej przyszłości Polski jest w rękach silnego polskiego wojska
Gwarancja dobrej przyszłości Polski jest w rękach silnego polskiego wojskaFoto: TT/@Zelazna_Dywizja

- Oczywiście święto obchodzimy też, myśląc o wspieraniu walczącej Ukrainy, co znajdzie odbicie w wystąpieniach prezydenta - dodał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego w rozmowie z PAP.

Intensywny rok dla żołnierzy

Paweł Soloch zaznaczył, że "ostatnie 12 miesięcy było pełne wyzwań dla wojska". - Dokładnie rok temu prezydent wydawał postanowienie o wsparciu naszych sojuszników w ewakuacji cywilów z Afganistanu. Chwilę potem mieliśmy do czynienia z eskalacją napięcia na granicy z Białorusią i finalnie zaangażowaniem kilkunastu tysięcy żołnierzy w operacji ochrony granicy. Odbywało się to w cieniu rosyjskich ćwiczeń Zapad-21, po raz pierwszy na taką skalę mających miejsce tuż przy naszych granicach. Kolejne miesiące to już otwarcie narastające zagrożenie ze strony Rosji i brutalna agresja na Ukrainę - wyliczał.

40 narad w BBN z Andrzejem Dudą

Zdaniem Pawła Solocha "wszystkie te kryzysy sprawdzały siły zbrojne w realnych warunkach" a "w tym czasie prezydent Andrzej Duda był praktycznie w ciągłym kontakcie z dowódcami wojskowymi". Minister przypomniał, że w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się około 40 narad koordynacyjnych z udziałem prezydenta, przedstawicieli rządu, wojska i innych służb.

- Prezydent złożył około 20 wizyt roboczych w wojsku, także na granicy, przesmyku suwalskim, czy w kontyngentach. Konsultował się też z opozycją w ramach Rady Bezpieczeństwa Narodowego - powiedział. - Rola, jaką od roku odgrywają siły zbrojne, znalazła też odzwierciedlenie w objęciu przez ministra obrony Mariusza Błaszczaka funkcji wicepremiera - zauważył.

Czytaj więcej:

Jak wskazał, "był to też dla sił zbrojnych rok, w którym podjęliśmy pierwszy raz na taką skalę decyzję o wzmocnieniu armii - zwiększeniu jej finansowania, zwiększeniu liczebnym oraz przyspieszeniu modernizacji". - To były założenia podpisanej przez prezydenta ustawy o obronie ojczyzny. Decyzję o zakupach uzbrojenia były efektem pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa w Europie, ale też przekazania przez wojsko znacznych ilości uzbrojenia ukraińskim siłom zbrojnym - powiedział.

- O wnioskach, jakie wojsko musi wyciągnąć z tych kryzysów, prezydent mówił w czerwcu podczas pierwszej od trzech lat odprawy kadry MON i sił zbrojnych - przypomniał Paweł Soloch. W ostatnich latach doroczne odprawy nie odbyły się z powodu pandemii. - Wnioski dotyczyły zacieśnienia współpracy z innymi służbami i strukturami państwa, ale też szeroko rozumianej doktryny prowadzenia działań mającej bezwzględnie chronić obywateli potencjalnie najbardziej zagrożone tereny - zaznaczył szef BBN.

Wojsko Polskie w NATO

W jego opinii "ten rok to też zwiększenie zaangażowania Wojska Polskiego w działania w ramach NATO i starania prezydenta o wzmocnienie sojuszniczego bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO, co znalazło odbicie w decyzjach ze szczytu w Madrycie".

Paweł Soloch nawiązał też do awansów generalskich dokonywanych przez prezydenta z okazji wojskowego święta. - Częścią wzmacniania sił zbrojnych są liczne nominacje generalskie, jakie prezydent dziś wręczy. Awansowani zostaną zarówno oficerowie z linii, jak i sztabów, w tym odpowiedzialni za współdziałanie z sojusznikami - powiedział.

Nominacje prezydenta na stopnie generalskie

Przed Świętem WP prezydent podpisał 11 nominacji na stopnie generalskie, w tym osiem na pierwszy generalski stopień. Dwóch oficerów prezydent awansował do stopnia generała broni; jednym z nich jest prof. Grzegorz Gielerak. - Awans dla generała Gieleraka, szefa Wojskowego Instytutu Medycznego, to nie tylko uznanie dla jego wielkiej pracy w czasie pandemii, ale przede wszystkim proces wzmacniania systemu medycyny wojskowej i szpitalnictwa jako ważnego elementu odporności państwa w czasie kryzysów i wojny - podkreślił Paweł Soloch.

Za symbol zacieśniania wojskowej współpracy polsko-amerykańskiej uznał "fakt, że wśród odznaczonych dziś przez prezydenta znajdzie się generał dywizji Richard Neely, dowódca Gwardii Narodowej Stanu Illinois, która od lat współdziała z Wojskiem Polskim, m.in. w rozwoju Wojsk Obrony Terytorialnej".

Zobacz także: gen. Roman Polko w "Salonie politycznym Trójki"

nt

Zobacz także

Zobacz także