Prezydent Duda: patrzymy z dumą na polską historię i zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej

- Obecnie polski żołnierz ma swoje wielkie święto, wspominamy nie tylko tych, którzy polegli, ale dziękujemy za służbę dla ojczyzny teraz, za dzielność i wykonywanie swoich obowiązków, czasem z narażeniem życia - podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego na placu Piłsudskiego w Warszawie.

2022-08-15, 13:18

Prezydent Duda: patrzymy z dumą na polską historię i zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej
Święto Wojska Polskiego. Prezydent Andrzej Duda: 102 lata minęły od wielkiej bitwy, która była jedną z tych, które przesądziły o losach świata. Foto: TVP (screen)

Wcześniej prezydent Andrzej Duda wręczył awanse generalskie jedenastu oficerom Wojska Polskiego. Wręczył także odznaczenia państwowe, prezydentowi towarzyszył przy tym wiceminister Mariusz Błaszczak. Oficerowie zostali mianowani na stopnie generalskie na wniosek szefa Ministerstwa Obrony Narodowej. 

Prezydent uczestniczy w uroczystościach z okazji Święta Wojska Polskiego, obchodzonego na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku. Wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą uczestniczył również w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego.

Wielka bitwa dla historii świata

- W wielkiej bitwie 1920 roku, która przesądziła o losach świata, polska armia okazała się dla Sowietów barierą nie do pokonania. Okazało się, że Polacy potrafią przełamać wszelkie bariery i odwrócić losy - kontynuował prezydent w czasie uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego.

Jak wskazał Andrzej Duda, "102 lata minęły od wielkiej bitwy, która, jak niektórzy nie bez powodu mówią, była jedną z tych niewielu, które przesądziły o losach świata". - Nie ma żadnych wątpliwości, że gdyby Sowietom, Armii Czerwonej udało się wtedy dotrzeć do zrewoltowanych Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej, zapewne losy Europy i świata wyglądałyby inaczej i świat nie wyglądałby tak, jak obserwujemy go dzisiaj - zaznaczył prezydent w rocznicę Bitwy Warszawskiej na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Wcześniej powitał oficerów, duchownych, dyplomatów i przedstawicieli władz obecnych na uroczystości.

REKLAMA

Posłuchaj

Prezydent powiedział, że gdyby Polacy przegrali Bitwę Warszawską, losy świata potoczyłyby się zupełnie inaczej (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

"Sowieccy dowódcy pewni zwycięstwa"

Andrzej Duda podkreślił, że "niedoceniana przez sowieckich komunistów - przez Rosjan - polska armia, armia kraju, o którym Stalin i inni z kierownictwa Związku Sowieckiego mówili, że to tylko przepierzenie pomiędzy zachodnią Europą, do której zdążają, a wielkim krajem Rad, okazała się barierą nie do pokonania".

- Wiemy doskonale, z kart historii oraz dokumentów archiwalnych, że w tamtych dniach sierpnia 1920 roku bardzo wielu - zdecydowana większość - nie wierzyła w to, że Polska, Warszawa jest się w stanie obronić. Sowieccy dowódcy byli pewni zwycięstwa - można śmiało powiedzieć, że dzielili już skórę na niedźwiedziu - tymczasem okazało się, że Polacy mają serca lwów, że potrafią stanąć do walki, zmobilizować się i przełamać wszelkie bariery - strach, często braki w wyszkoleniu i uzbrojeniu i swoim męstwem i determinacją odwrócić losy - podkreślił prezydent.

Posłuchaj

Andrzej Duda: Polska okazała się barierą nie do pokonania dla Związku Radzieckiego (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej:

Ponadto prezydent Andrzej Duda podziękował rządowi za decyzje o szybkim wzmocnieniu Wojska Polskiego w obliczu zagrożenia spowodowanego agresją rosyjską na Ukrainie. Prezydent w czasie przemówienia z okazji Święta Wojska Polskiego na Placu Piłsudskiego w Warszawie przypomniał także ostatnie kontrakty dla wojska.

REKLAMA

Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda o wzmocnieniu Wojska Polskiego (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Święto Wojska Polskiego upamiętnia Bitwę Warszawską, która w 1920 roku zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią.

W wyniku Bitwy Warszawskiej 1920 roku straty strony polskiej wyniosły ok. 4,5 tys. zabitych, 22 tys. rannych i 10 tys. zaginionych. Straty zadane Sowietom nie są znane. Przyjmuje się, że ok. 25 tys. żołnierzy Armii Czerwonej poległo lub było ciężko rannych, 60 tys. trafiło do polskiej niewoli, a 45 tys. zostało internowanych przez Niemców. 

W uroczystościach z okazji Święta Wojska Polskiego wzięli udział między innymi przedstawiciele władz: premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, posłowie, senatorzy, a także dowódcy i żołnierze Wojska Polskiego, żołnierze wojsk sojuszniczych, kombatanci i harcerze.

Prezydent złoży dziś wieniec przed Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. Wcześniej prezydent wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą i szefa MON Mariusza Błaszczaka wzięli również udział w Mszy świętej za Ojczyznę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

REKLAMA

Uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza z okazji Święta Wojska Polskiego:

ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej