Sierpień bije rekordy gorąca. "Tak wysokie temperatury notujemy raz na 20 lat"

- Tegoroczny sierpień można, biorąc pod uwagę dotychczasowe temperatury, uznać za miesiąc ekstremalnie gorący - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

2022-08-18, 18:47

Sierpień bije rekordy gorąca. "Tak wysokie temperatury notujemy raz na 20 lat"
Sierpień bije rekordy gorąca. Foto: Heidi Besen/Shutterstock

Tegoroczny sierpień można, biorąc pod uwagę dotychczasowe temperatury, uznać za miesiąc ekstremalnie gorący - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

"Z analizy danych pomiarowych ze stacji synoptycznych wynika, że tegoroczny sierpień można jak na razie (do 17.08), uznać za miesiąc ekstremalnie ciepły termicznie, ze średnią anomalią względem warunków wieloletnich (1991-2020) wynoszącą aż 4,3 st. W zachodniej Polsce anomalie lokalnie osiągają nawet 7,5 st. (Zielona Góra), natomiast w większej części kraju wynoszą od 3 do 7 stopni. Najniższe odchylenie (1,1) zanotowano w Rzeszowie" - poinformowało biuro prasowe IMGW.

Synoptycy tłumaczą, że jeśli spojrzeć na przeciętne (1991-2020) warunki termiczne pod koniec drugiej dekady sierpnia, to w tym okresie powinniśmy spodziewać się temperatury maksymalnej od 21,6 st.(Łeba) do 26,6 st.(Opole).

"Tak wysokie wartości notowane są na tych stacjach przeciętnie raz na 20 lat"

Tymczasem prognozy na piątek wskazują, że w zasadzie w całej Polsce wartości temperatury maksymalnej będą znacznie wyższe niż przeciętnie, ze względu na napływ ciepłego powietrza z południowego wschodu. Najwyższa temperatura, powyżej 35 stopni, spodziewana jest w Tarnowie.

"Jedynie na jednej stacji (Świnoujście) prognozowana temperatura maksymalna jest niższa od wartości średniej wieloletniej" - podał IMGW.

Instytut poinformował też, że wartości wyższe niż zwykle spodziewane są w piątek na wszystkich pozostałych stacjach synoptycznych. Przy czym na 35 proc. stacji wartości dodatniej anomalii przekroczą 3 stopnie Celsjusza, a na aż 28 proc. będzie to 6 stopni - poinformował IMGW.

"Z pewnym uproszczeniem można stwierdzić, że tak wysokie wartości notowane są na tych stacjach przeciętnie raz na 20 lat" - podkreślili meteorolodzy.

Obecnie na przeważającym obszarze kraju obowiązują ostrzeżenia przed upałem.

REKLAMA

Przed nami gorąca noc

Przed nami bardzo ciepła noc. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że minimalna temperatura wyniesie od 17 stopni na wschodzie kraju do 21 stopni w Polsce zachodniej.

Synoptyk IMGW Jakub Gawron powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że na zachodzie kraju mogą też wystąpić burze. Burze, które utworzą się w godzinach popołudniowych, mogą być aktywne zwłaszcza w pierwszej części nocy. Tam też możliwe opady deszczu do 20 milimetrów. Burzom mogą też towarzyszyć silne porywy wiatru - do 80 kilometrów na godzinę, zwłaszcza w pierwej połowie nocy. Później wiatr będzie nieco słabszy.

Czytaj także:

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej