Gazowe połączenie ze Słowacją. Unijny "projekt wspólnego zainteresowania"

Połączenie gazowe pomiędzy Polską a Słowacją stanowić będzie istotny element koncepcji budowy regionalnego Korytarza Gazowego Północ-Południe. Dzięki tej inwestycji możliwe będzie sprowadzenie do Polski gazu w ilości 5,7 mld m3 gazu rocznie, a w stronę Słowacji będzie można przesłać 4,7 mld m3 w skali roku.

2022-08-26, 09:51

Gazowe połączenie ze Słowacją. Unijny "projekt wspólnego zainteresowania"
Oddane właśnie do użytku dwukierunkowe połączenie gazowe ma 164 km długości i po stronie polskiej przebiega w woj. podkarpackim przez gminy Sanok, Bukowsko oraz Komańcza.Foto: Gaz-System

Korytarz Północ - Południe połączy Terminal LNG w Świnoujściu oraz Baltic Pipe przez środkową i południową Polskę z infrastrukturą w Europie Środkowo-Wschodniej. Nowe drogi transportu i nowe źródła gazu pozwolą na zwiększenie możliwości pokrycia zapotrzebowania na gaz odbiorców krajowych.

Cała infrastruktura zabezpieczy dostawy gazu w sytuacjach kryzysowych i pozwoli doprowadzić gaz do południowo-wschodniej części Polski, gdzie istnieje rozbudowana infrastruktura magazynowa.

Kwota regularnie wpływająca do budżetu

Oddane właśnie do użytku dwukierunkowe połączenie gazowe zrealizowane zostało przez spółki Gaz-System i EUSTREAM. Ma 164 km długości (61,3 km po stronie polskiej i 106 km po stronie słowackiej) i po stronie polskiej przebiega w woj. podkarpackim przez gminy Sanok, Bukowsko oraz Komańcza.

Już pod koniec maja Gaz-System poinformował, że na polskim odcinku gazociągu pomyślnie zakończyły się testy związane z osiągnięciem maksymalnej wartości ciśnienia gazu.

REKLAMA

Spółka podkreśla, że ważną korzyścią dla społeczności lokalnej będzie corocznie odprowadzany przez Gaz-System podatek od nieruchomości w wysokości do 2 proc. wartości budowanej infrastruktury przesyłowej zlokalizowanej na terenie danej gminy. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu, którą można będzie przeznaczyć na potrzeby społeczności lokalnych.

Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej

Inwestycja uzyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Connecting Europe Facility (CEF). Maksymalna kwota dofinansowania wynikająca z umowy wyniosła niewiele ponad 33 mln euro.

Komisja Europejska przyznała projektowi status "Projektu wspólnego zainteresowania" ("Project of Common Interest"). Projekty tego typu mają kluczowe znaczenie w realizacji europejskiej polityki energetycznej i klimatycznej. Do najważniejszych z nich należą przystępna cenowo, bezpieczna i zrównoważona energia dla wszystkich obywateli, jak również budowa niskoemisyjnej gospodarki w Unii Europejskiej.

Bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego

Energetyka stanowi niezwykle ważny element wspólnej polityki Grupy Wyszehradzkiej. W rozpoczętej w dniu 1 lipca 2022 r. rocznej prezydencji Słowacji w V4 energetyka zajmuje kluczowe miejsce, co związane jest z wojną rosyjsko-ukraińską. Zasadniczym celem strony słowackiej jest stopniowa likwidacja uzależnienia państw V4 od importu rosyjskich surowców energetycznych oraz dalsza dywersyfikacja źródeł i kierunków dostaw.

REKLAMA


Posłuchaj

Premierzy Polski i Słowacji uruchomią interkonektor gazowy w Strachocinie (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty

 

Jak przypomina Instytut Europy Środkowej, oprócz wspólnych działań na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego najważniejszym wyzwaniem dla V4 ma być polepszenie odpowiedniego poziomu dostaw niskoemisyjnej energii elektrycznej w perspektywie średnio- i długoterminowej.

PR24.pl, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej