Gazociąg Polska-Słowacja. Premier Morawiecki: buduje dodatkową przestrzeń bezpieczeństwa
- Cieszę się, że udało się doprowadzić do końca tę strategiczną inwestycję. Ten gazociąg jest dowodem tego, że połączenia północ-południe mogą wzmacniać bezpieczeństwo naszych państw - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
2022-08-26, 10:25
- Oddano do użytku gazociąg międzysystemowy Polska-Słowacja
- To połączenie, którym gaz będzie można przesyłać w jedną i drugą stronę
- W uroczystości biorą udział szefowie rządów obu krajów - Mateusz Morawiecki i Eduar Heger
- Gazociąg między Polską a Słowacją jest dowodem, że połączenia północ-południe mogą wzmacniać bezpieczeństwo między naszymi krajami. To także inwestycja Trójmorza, państw Europy centralnej, które w ten sposób konstruują swoje bezpieczeństwo - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Podziękował premierowi Słowacji Eduardowi Hegerowi za "osobiste zaangażowanie w budowę bezpieczeństwa opartą o system północ-południe, a nie wschód-zachód i uzależnienie od Rosji".
- To jest gazociąg pokoju, to jest gazociąg bezpieczeństwa, w przeciwieństwie do tego, który był budowany przez Niemcy i Rosję, ze wsparciem innych krajów, czyli Nord Stream I i II, który był gazociągiem wojny - dodał premier Morawiecki.
Gazociąg łączący Polskę i Słowację. Czym się charakteryzuje?
Interkonektor Polska-Słowacja to dwukierunkowy gazociąg wysokiego ciśnienia łączący gazowy węzeł krajowego systemu w Strachocinie na Podkarpaciu ze słowackim węzłem Velke Kapuszany przy granicy z Ukrainą. Przebiega tamtędy gazociąg "Braterstwo" - jedna z tras eksportu rosyjskiego gazu na zachód, przez Ukrainę.
REKLAMA
Posłuchaj
Interkonektor Polska-Słowacja liczy 61 km po stronie polskiej oraz 106 km po stronie słowackiej. Po stronie polskiej inwestorem był operator przesyłowy gazu Gaz-System, po słowackiej - tamtejszy operator Eustream. Interkonektor ma mieć maksymalną przepustowość do 4,7 mld m sześc. gazu rocznie w stronę Słowacji lub 5,7 mld m sześc. w stronę Polski.
twitter.com/IAR/PAP
pb
REKLAMA